12 czerwca rusza Big Book Festival – duży Festiwal Czytania
Spektakl, który otworzy Big Book Festival odbędzie się 12 czerwca w Warszawie o godz. 21 30. Wystąpią Łukasz Simlat i Janusz Chabior, teksty Jerzego Pilcha reżyseruje Krzysztof Czeczot. Przedstawienie rozegra się w plenerze, tuż po zmroku, na pofabrycznym dziedzińcu w samym centrum Warszawy, przy ulicy Hożej 51, nieopodal domu Jerzego Pilcha.
Odbędzie się 40 spotkań, warsztatów, gier, spacerów, dyskusji i konkursów. A wszystkie pod hasłem „Człowiek nie pies i czytać musi!“. Na wszystkich mile widziane są psy. Gośćmi festiwalu będą pisarze z kilkunastu krajów oraz Polski, m.in. Zadie Smith, Magdalena Tulli, Sofi Oksanen, Artur Domosławski, Hanif Kureishi, Joanna Bator, Władimir Sorokin, Stefan Chwin, Jeet Thayil, Swietłana Aleksijewicz i Tomasz Łubieński.
Festiwal odbywa się w dawnej fabryce serów przy Hożej 51, wstęp jest wolny (na niektóre wydarzenia trzeba się zapisać.). Pełny program na www.bigbookfestival.pl.
Dlaczego warto być na festiwalu? Pięć powodów
Talking books
Co wolno reporterom? Gdzie leży granica między faktem a fabułą? Czy biograf musi być odważny? Na otwarcie festiwalu gwiazda telewizji BBC World Razia Iqbal stawia trudne pytania Arturowi Domosławskiemu. Dziennikarka, która przepytywała najsłynniejszych pisarzy świata, po raz pierwszy w Warszawie. Spotkanie także dla osób anglojęzycznych.
HOŻA 51 // PIĄTEK, 12 CZERWCA, GODZ. 19.30, SALA 1
Psy i ludzie biją razem rekord
Zabierz książkę, przyjaciela (oraz psa). Zarejestruj się i pobierz numerek. Usiądź wygodnie w festiwalowej czytelni, czytaj przez pół godziny wśród merdających ogonów. Pobij z innymi rekord świata!
PASAŻ WIECHA U ZBIEGU Z UL. CHMIELNĄ. // NIEDZIELA, 14.06, GODZ. 12.00 Rejestracja rusza o 11.30, rekord mierzony będzie od 12.00 do 12.30.
Był sobie Polak, Rusek i Niemiec - przeciw stereotypom
Trzech świetnych pisarzy w antystereotypowej dyskysji, dzięki której polubisz Rosjan. Janusz Leon Wiśniewski jest ich ukochanym polskim pisarzem. Rosjanin Władimir Sorokin – najważniejszym rosyjskim autorem. A Boris Reitschuster – najbardziej nielubianym na Kremlu Niemcem. "Żegnamy mity, szukamy bliskości i powodów do uśmiechu" - piszą organizatorzy festiwalu.
HOŻA 51 // NIEDZIELA, 14.06, GODZ. 16.00, SALA 1 Spotkanie z tłumaczeniem polsko-rosyjskim.
Pakowanie bagażnika na czas. Wyzwanie dla siłaczek i siłaczy
Ile książek mieści się w bagażniku samochodu? I jak szybko można je załadować? Dwuosobowe drużyny będą pakowały literaturę na czas. Wszystkie wysiłki zostaną nagrodzone książkami, a najszybsi wyjadą na weekend z Mazdą - zapowiada Fundacja "Kultura nie boli".
HOŻA 51 // SOBOTA, 13.06, GODZ. 15.00 i 17.00, DZIEDZINIEC
Budda z przedmieścia
Jak facet z facetem i skandalista ze skandalistą. Tymon Tymański – muzyk, filmowiec, pisarz i sowizdrzał rozmawia z Hanifem Kureishim – niesfornym i kontrowersyjnym pisarzem z Londynu. Kureishi to mistrz kąśliwego języka, następca Salmana Rushdie i jeden z najważniejszych autorów wielokulturowej Europy. Spotkanie bez scenariusza, czyli wielka improwizacja Tymańskiego.
HOŻA 51 // NIEDZIELA, 14.06, GODZ. 16.00, SALA 3
Międzynarodowy Big Book Festival jest wydarzeniem społecznym, odbywa się w Warszawie po raz trzeci, jest organizowany przez Fundację „Kultura nie boli“. Powstaje m.in. dzięki wsparciu Miasta Stołecznego Warszawy, Fundacji im. Heinricha Bölla, Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej i Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia. Wstęp na spotkania jest bezpłatny.