11 listopada. Parada Niepodległości na ulicach Gdańska. Aleksandra Dulkiewicz: żadna tożsamość nie może wykluczać
Obchody Święta Niepodległości trwają w całym kraju. Z tej okazji w Gdańsku zorganizowano już po raz 17. Paradę Niepodległości. Zgromadziła tysiące uczestników, którzy przeszli głównymi ulicami miasta, by uczcić odzyskaną przez Polskę niepodległość.
Na samym początku wszystkich uczestników Parady Niepodległości przywitała Aleksandra Dulkiewicz.
- Kochane gdańszczanki, gdańszczanie, Pomorzanki, Pomorzanie, Polki, Polacy, Europejczycy – żadna z tych tożsamości się nie wyklucza. A co ważniejsze, w takim dniu jak dzisiaj chyba powinniśmy pomyśleć, jak bardzo one się ze sobą łączą i jak bardzo każda z tych tożsamości wynika z każdej – powiedziała przed Zieloną Bramą na Długim Targu prezydent Gdańska.
Trwa ładowanie wpisu: twitter
Aleksandra Dulkiewicz podkreślała, że 11 listopada to dobry moment, aby zastanowić się nad pojęciem patriotyzmu.
- Pewnie dzisiaj warto zapytać każdego siebie o swój własny patriotyzm, co to dla mnie dzisiaj w 101. rocznicę odzyskania niepodległości oznacza być Polką i Polakiem – dodała.
Dulkiewcz wspomniała swojego poprzednika Pawła Adamowicza, zamordowanego na początku tego roku, podczas finałowego koncertu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Prezydent dodała, że 8 miesięcy temu złożyła ślubowanie jako nowy włodarz Gdańska.
Organizatorzy gdańskiej Parada Niepodległości zwracają uwagę, że wydarzenie jest efektem oddolnej inicjatywy. I nie kryją dumy, że świętowanie "w takim stylu" rozpoczęło się właśnie w Gdańsku.
- Tak chyba właśnie powinno wyglądać społeczeństwo obywatelskie, gdzie więcej się robi dla innych, niż na innych narzeka. To jest właśnie nasza filozofia. Nawet jeśli mamy zupełnie różne poglądy na różne sprawy, to tego dnia ich nie demonstrujemy. Pokazujemy, co nas łączy. A łączy nas Gdańsk i Polska – powiedział Lech Parell ze Stowarzyszenia "Społeczny Urząd Miasta".
Gdańska Parada Niepodległości przeszła ulicami historycznego centrum z ulicy Podmłyńskiej na Długi Targ, gdzie zebrani odśpiewali "Mazurka Dąbrowskiego". W niebo wypuszczono tysiąc gołębi pocztowych.
W paradzie jechały m.in. zabytkowe i oryginalne auta osobowe, ciężarowe czy wojskowe, a także autobusy oraz motocykle. Maszerowały liczne grupy rekonstrukcji historycznych, kibice, uczniowie, przedstawiciele organizacji pozarządowych i samorządowcy.
11 listopada to uroczysty dzień dla Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie (to oddział muzeum w Gdańsku). Właśnie w Będominie urodził się Józef Wybicki, a eksponaty zebrane w tej placów wyglądają w Święto Niepodległości wyjątkowo uroczyście.
Muzeum Hymnu Narodowego otwarto w poniedziałek dla zwiedzających. Władze zaprosiły wszystkich chętnych do wspólnego odśpiewania Mazurka Dąbrowskiego.
Źródło: polsatnews.pl