Trwa ładowanie...

107 państw przeciwko Putinowi. Klęska Rosji

Będzie publiczne głosowanie nad potępieniem rosyjskiej aneksji w Ukrainie - ustaliło w poniedziałek Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych. Kraje opowiedziały się za odrzuceniem rosyjskiego apelu o przeprowadzenie tajnego głosowania w sprawie oceny moskiewskich działań w czterech częściowo okupowanych regionach Ukrainy. Debata nad projektem rezolucji potępiającej nielegalne referenda odbędzie się w środę.

Władimir PutinWładimir PutinŹródło: PAP, fot: PAP/EPA/GAVRIIL GRIGOROV/SPUTNIK/KREMLIN POOL
dgirk0f

Ambasador Ukrainy Siergiej Kyslytsya wezwał kraje do obrony zasad założycielskiej Karty Narodów Zjednoczonych. - Ślad krwi zostaje za rosyjską delegacją, kiedy wchodzi ona na Zgromadzenie Ogólne, a salę wypełnia zapach tlącego się ludzkiego mięsa. To właśnie tolerowaliśmy w Syrii. To właśnie dzieje się dzisiaj na Ukrainie - powiedział, mając na uwadze poniedziałkowy atak Rosjan na ukraińskie miasta.

Jak donosi Reuters, sekretarz stanu USA Antony Blinken naciskał na społeczność międzynarodową, aby wyjaśniła, że działania rosyjskiego prezydenta Władimira Putina są "całkowicie nie do przyjęcia". - Teraz nadszedł czas, aby wypowiadać się w obronie Ukrainy; to nie jest czas na wstrzymanie się od głosu, uspokajające słowa lub dwuznaczności pod pretekstem neutralności. W grę wchodzą podstawowe zasady Karty Narodów Zjednoczonych - oświadczył Blinken.

dgirk0f

W zeszłym miesiącu prawie trzy czwarte Zgromadzenia Ogólnego udzieliło Moskwie nagany i zażądało wycofania wojsk. Te monity pozostały bez reakcji Rosji.

W ONZ o Rosji. "Ślad krwi, zapach tlącego się ludzkiego mięsa"

Teraz także przedstawiciele Moskwy zachowują się tak, jakby nie dochodziło w Ukrainie do oczywistego naruszania wszelkich współczesnych zasad pokoju i relacji między krajami. Ambasador Rosji przy ONZ Wasilij Nebenzia zakwestionował nacisk na potępienie Moskwy. O publicznym głosowaniu wypowiedział się jednoznacznie: - Co to ma wspólnego z pokojem i bezpieczeństwem lub próbą rozwiązywania konfliktów - pytał.

Po tym, jak Zgromadzenie Ogólne zdecydowało w poniedziałek, że przeprowadzi publiczne głosowanie nad projektem uchwały, Rosja natychmiast apelowała o ponowne rozpatrzenie sprawy, jednak nie zyskała wsparcia zgromadzenia. 107 krajów opowiedziało się za publicznym głosowaniem, a tylko 13 było przeciwnych. 39 krajów wstrzymało się od głosu.

dgirk0f

Projekt rezolucji Zgromadzenia Ogólnego ONZ wzywa państwa do nieuznawania wyników pseudo referendów i aneksji przez Rosję ukraińskich terenów oraz potwierdza suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy. Głosowanie ma nastąpić w środę, 12 października.

"Polskość". Z czym kojarzy Ci się to hasło? Zapraszamy do krótkiej ankiety TUTAJ

To "Rzeźnik" wydał rozkaz? Skazywany. "Nie liczy się z ludźmi"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dgirk0f
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

dgirk0f
Więcej tematów