100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę. Plan obchodów
Jubileusz stu lat od odzyskania przez nasz kraj niepodległości przypada 11 listopada 2018 r. O wspólne świętowanie obchodów zaapelował prezydent Andrzej Duda już podczas Narodowego Święta Niepodległości w 2016 r.
W kwietniu odbyło się pierwsze posiedzenie, powołanego przez prezydenta specjalnego Komitetu Narodowych Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości. Przyjęto wtedy plan państwowych uroczystości w 2018 r., związany z tym ważnym dla Polaków wydarzeniem.
Państwowe i lokalne wydarzenia związane z 100. rocznicą odzyskania niepodlełości przez Polskę
W lipcu odbędzie się Zgromadzenie Narodowe z udziałem Sejmu i Senatu w związku z 525. rocznicą zwołania Sejmu walnego w Piotrkowie. Andrzej Duda objął też patronat nad kilkoma wydarzeniami. W Tuszowie Narodowym będą miały miejsce obchody 75. rocznicy śmierci gen. Władysława Sikorskiego. W Luzinie odbędzie się Zjazd Kaszubów, a w Augustowie obchody święta żołnierzy 1 Pułku Ułanów Krechowieckich oraz Augustowskiego Obwodu Armii Krajowej.
Zobacz także: Piechociński: PiS ugina się pod ciężarem deklaracji
W sierpniu elementem obchodów będą uroczystości związane ze Świętem Wojska Polskiego, a także 100-leciem Lotnictwa Polskiego. W Wieliszewie prezydent będzie wspierał sportowców, którzy pobiegną w Ultramaratonie Powstańca 1944 - 2018. Innym wydarzeniem będzie upamiętnienie Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej z Krakowa do Kielc.
W Komarowie i Wolicy Śniatyckiej odbędą się obchody 98. Rocznicy bitwy pod Komarowem w 1920 r. W Grudziądzu będzie miał też miejsce 30. Zjazd Kawalerzystów, a w Będominie Andrzej Duda obejmie patronatem jubileusz 40-lecia Muzeum Hymnu w tym mieście.
Przybywa uroczystości, które uświetniają obchody stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości
Wrzesień będzie jeszcze bogatszy w wydarzenia uświetniające 100. rocznicę odzyskania niepodległości. Wiele z nich wiąże się z 79. rocznicą wybuchu II wojny światowej. Prezydent objął patronatem obchody z Malborka, Szymankowa i Tczewa, czy też z Nowej Cerkwi i Krojan, które połączone będą z upamiętnieniem szarży 18. Pułku Ułanów Pomorskich. W Palmirach wybuch II WŚ powiązany został z uroczystością upamiętnienia pomordowanych w Puszczy Kampinoskiej.
Andrzej Duda udzielił też patronatu Światowemu Zjazdowi Weteranów Walk o Niepodległość RP w Warszawie, obchodom bitwy pod Tomaszowem Lubelskim oraz będzie wspierał uroczystość odsłonięcia tablicy poświęconej ofiarom dwóch totalitaryzmów w Sosnowcu. Innymi wydarzeniami będą Dożynki Prezydenckie w Spale, koncerty muzyczne w Warszawie, Klepsku i Zielonej Górze.
W Ostrowie Wielkopolskim upamiętnione zostanie Powstanie Wielkopolskie, a w Czarnkowie bitwa, która miała miejsce przed 104 latami. W Raciniewie odbędzie się uroczystość przy Mogile Zbiorowej Cywilnych Ofiar okupanta niemieckiego z okresu II WŚ. W Nowej Rudzie prezydent objął patronatem 11. Sejmik Szkół Karpackich.
Kulminacja obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę w październiku i listopadzie
Im bliżej 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę tym wydarzeń będzie przybywać. Z najważniejszych można wymienić stulecie Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Setne jubileusze będzie też obchodzić Związek Leśników Polskich, Polska Agencja Prasowa, Szkoła w Kaliszu czy Związek Zawodowy Kolejarzy.
W listopadzie do głównych uroczystości można zaliczyć 100-lecie Marynarki Wojennej, Zjazd Historyków Doktryn Politycznych i Prawnych we Wrocławiu, pobranie Ognia Niepodległości z Cmentarza Legionistów w Kostiuchnówce na Ukrainie. Warto wspomnieć też o 23. Ogólnopolskim Festiwalu Pieśni Patriotycznej i Religijnej Wojska Polskiego w Hrubieszowie.
Źródło: prezydent.pl
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl