Trwa ładowanie...
31-07-2014 09:14

10 tys. ludzi obejrzało specjalny pokaz "Miasta 44". Była owacja na stojąco

W środę odbył się specjalny pokaz filmu Jana Komasy "Miasto 44" na Stadionie Narodowym. W wydarzeniu udział wzięło ponad 10 tys. osób, wśród gości byli także prezydent Bronisław Komorowski oraz weterani Powstania Warszawskiego.

10 tys. ludzi obejrzało specjalny pokaz "Miasta 44". Była owacja na stojącoŹródło: PAP, fot: Rafał Guz
d7ydkl3
d7ydkl3

Pokaz odbył się późnym wieczorem w środę. Przed projekcją filmu 32-letni reżyser Jan Komasa zwrócił się do obecnych powstańców. - Jestem szczęśliwy i zaszczycony, mogąc stać tu przed wami, powstańcy warszawscy. Niech ten film będzie naszym "dziękuję" dla was od całej ekipy. 3,5 tys. osób pracowało nad tym filmem - powiedział. Bohaterzy Warszawy otrzymali owacje na stojąco od 10 tys. gości.

- Chciałbym, żeby ten film zmienił coś na lepsze w świecie. Ważne, by ideę walki o wolność i godność nieść dalej - dodał po chwili reżyser.

Projekcja filmu była częścią programu obchodów 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

d7ydkl3

Do kin "Miasto 44" trafi 19 września, wtedy też odbędzie się oficjalna premiera dramatu wojennego.

Od 15 do 20 września film weźmie udział w konkursie głównym 39. festiwalu w Gdyni, gdzie walczyć będzie nagrodę Złotego Lwa.

Do obsady filmu, spośród ponad 7 tys. osób, wybrano, m.in. Józefa Pawłowskiego i Zofię Wichłacz (na parę głównych bohaterów), Annę Próchniak, Tomasza Schuchardta, Maurycego Popiela, Antoniego Królikowskiego, Grzegorza Dauszkiewicza, Jana Kowalewskiego. Aktorom przez cały plan zdjęciowy towarzyszyło ponad 3 tys. statystów.

Zdjęcia do dramatu wojennego kręcone były w ubiegłym roku i trwały 63 dni, czyli dokładnie tyle, ile samo powstanie. Odpowiedzialny za nie był operator Marian Prokop. Realizowano je w kilku miejscach, przede wszystkim w Warszawie i okolicach, ale także w Łodzi, Wrocławiu, Walimiu i Świebodzicach na Dolnym Śląsku.

d7ydkl3

Zainscenizowaniem wyglądu Warszawy z czasu powstania zajął się hollywoodzki ekspert od efektów specjalnych Richard Bain, który wcześniej pracował przy tworzeniu m.in. "Incepcji", "King Konga" czy "Casino Royal".

Odtworzenie zniszczonego miasta wymagało użycia 5 tys. ton gruzu, którym zajmowało się 10 specjalnych ekip. Ponadto wiele scen wymagało współpracy z kaskaderami, grupa rekonstrukcyjnymi oraz użycia pojazdów militarnych.

Honorowy patronat nad filmem "Miasto 44" objął prezydent Bronisław Komorowski.

d7ydkl3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d7ydkl3
Więcej tematów