Wojna w Iraku
W kolejnych miesiącach okupacji, oprócz nieustanych ataków terrorystycznych, doszło niemal do wojny domowej między dominującymi szyitami a sunnicką mniejszością. Dopiero rok 2007 przyniósł przełom. Administracja prezydenta George'a W. Busha zdecydowała się znacznie wzmocnić amerykańskie siły w Iraku, rozpoczęto zakrojoną na szeroką skalę ofensywę wymierzoną w powstańców i terrorystów. Cała operacja zakończyła się sukcesem - na koniec roku 2007 sytuacja wydawała się być opanowana, a fala przemocy spadła do poziomu nienotowanego od 2003 roku.
Rok później doszło do punktu zwrotnego w rozumieniu politycznym. W tym roku w USA wybory prezydenckie wygrał niechętny irackiej wojnie Barack Obama, który w kampanii wyborczej obiecywał zakończenie tej operacji. 31 grudnia 2008 roku z Iraku ostatecznie wycofał się polski kontyngent.
Na zdjęciu krew irackiego cywila, który znalazł się w środku strzelaniny między rebeliantami a iracką policją; w najgorszym okresie irackiej misji takie sceny były ponurą codziennością.