Trwa ładowanie...
d14aju9

Wybory we Francji

Najnowsze informacje
flickr.com
Źródło: flickr.com, fot: Nathan Hughes Hamilton

We Francji wybory prezydenckie odbywają się raz na pięć lat, a głosowanie zawsze przeprowadzane jest w niedzielę. Jeśli kandydat nie otrzyma bezwzględnej większości głosów, przeprowadzana jest druga tura wyborów, w której bierze udział dwójka kandydatów, która otrzymała najwięcej głosów. Odkąd w 1965 roku wprowadzono wybory powszechne, wszystkie wybory odbyły się w dwóch turach.

Wybory we Francji w 2017 roku

Zapowiedziano, że w 2017 roku wybory prezydenckie we Francji odbędą w dwóch turach: pierwsza 23 kwietnia, druga 7 maja. Wygaśnięcie mandatu dotychczasowego prezydenta, François Hollande, wypadło na 15 maja. Ten należący do Partii Socjalistycznej polityk nie zdecydował się kandydować ponownie, co ogłosił 1 grudnia 2016 roku. Jest to ewenement w powojennej historii Francji, ponieważ poprzedni prezydenci ubiegali się o reelekcję.

Wybory we Francji – kandydaci

W 2017 roku o pełnienie funkcji prezydenta Francji postanowili walczyć następujący politycy:

z lewicy:

  • Nathalie Arthaud (Walka Robotnicza);
  • Philippe Poutou (Nowa Partia Antykapitalistyczna);
  • Jean-Luc Mélenchon (Niepokorna Francja);
  • Benoît Hamon (Partia Socjalistyczna).

z centrum:

z prawicy:

  • François Fillon (Republikanie);
  • Nicolas Dupont-Aignan (Powstań Francjo);
  • François Asselineau (Ludowa Unia Republikańska);
  • Marine Le Pen (Front Narodowy);
  • Jacques Cheminade (Solidarność i Postęp).

Wybory we Francji – I tura

Po przeprowadzeniu pierwszej tury wyborów we Francji na prowadzeniu znalazł się Emmanuel Macron (24,01 proc.). Wraz z nim do drugiej tury przeszła Marine Le Pen, która otrzymała 21,30 proc. głosów. Niedaleko za nią znaleźli się François Fillon (20,01 proc.) i Jean-Luc Mélenchon (19,58 proc.).

Pozostali kandydaci uzyskali o wiele niższe poparcie:

  • Benoît Hamon – 6,36 proc.;
  • Nicolas Dupont-Aignan – 4,70 proc.;
  • Jean Lassalle – 1,21 proc.;
  • Philippe Poutou – 1,09 proc.;
  • François Asselineau – 0,92 proc.;
  • Nathalie Arthaud – 0,64 proc.;
  • Jacques Cheminade – 0,18 proc. W pierwszej turze wyborów prezydenckich wzięło udział ponad 37 milionów wyborców.

Po ogłoszeniu wyników pierwszej tury wyborów poparcie dla Emmanuela Macrona zadeklarowali François Fillon (który miał trzeci wynik) oraz Benoît Hamon (5. miejsce). Nicolas Dupont-Aignan ogłosił poparcie dla Marine Le Pen, która dzień po pierwszej turze głosowania, 24 kwietnia, czasowo zrezygnowała z funkcji przewodniczącej Frontu Narodowego, chcąc zjednoczyć wyborców.

Jest to pierwszy raz od 2002 roku, kiedy kandydat Frontu Narodowego zakwalifikował się do drugiej tury wyborów prezydenckich, a także pierwszy raz w historii V Republiki Francuskiej, gdy nie wzięli w niej udziału kandydaci wiodących partii – Republikanów i Socjalistów.

Wybory we Francji – II tura

W drugiej turze wyborów prezydenckich Marine Le Pen otrzymała 33,94 proc. głosów, a Emmanuel Macron 66,06 proc. i tym samym wygrał, obejmując stanowisko prezydenta Francji.

d14aju9

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d14aju9
d14aju9
d14aju9
Więcej tematów
d14aju9

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj