Trwa ładowanie...
d2aa5j2

Wojna z Państwem Islamskim - ISIS

Najnowsze informacje
Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

Państwo Islamskie to organizacja terrorystyczna, której przywódca – Abu Bakr al-Baghdadi - w 2014 roku ogłosił powstanie kalifatu na terenach zajętych przez bojowników ISIS w Syrii i Iraku. Powstała z połączenia kilku mniejszych ugrupowań terrorystycznych, które uniezależniły się od Al-Kaidy po rozpoczęciu amerykańskiej interwencji w Iraku w 2003 roku i wybuchu syryjskiej wojny domowej w 2011 roku.

ISIS zasłynęło z rzezi Jazydów i chrześcijan oraz wprowadzania surowych praw szariatu na zajmowanych terenach. Członkowie organizacji prześladują również wyznawców islamu, którzy nie podzielają ich wizji religii.

Zamachy terrorystyczne Państwa Islamskiego

ISIS odpowiedzialne jest za przeprowadzenie krwawych zamachów terrorystycznych m.in. w Paryżu i Brukseli oraz państwach Bliskiego Wschodu. Wiele z zamachów, do których przyznaje się Państwo Islamskie przeprowadzają tzw. samotne wilki, czyli osoby nie mające kontaktów z terrorystami, ale podzielające ich poglądy i ogłaszając się bojownikami samozwańczego kalifatu.

Finansowanie ISIS

Państwo Islamskie swoją działalność terrorystyczną finansuje głównie ze sprzedaży ropy naftowej, fosforanów, zrabowanych zabytków i podatków nakładanych na ludność na zajętych przez siebie obszarach Syrii i Iraku. Ale z zarobionych w ten sposób pieniędzy ISIS tworzy system opieki społecznej dla ludności żyjącej pod ich rządami.

Koalicja przeciwko Państwu Islamskiemu

Po utracie kontroli nad Mosulem przez rządu Iraku w 2014 roku USA ogłosiły stworzenie koalicji państw walczących z samozwańczym kalifatem. Samoloty koalicji wspierają z powietrza armię iracką, kurdyjskich bojowników oraz umiarkowaną opozycję syryjską.

Od 2015 roku w Iraku i Syrii tzw. Państwo Islamskie traci zajmowane przez siebie terytoria. Irackie wojsko przy wsparciu USA odzyskało kontrolę nad Faludżą i w połowie października 2016 rozpoczęło ofensywę na Mosul. Wcześniej Kurdowie przejęli Sindżar, czyli strategiczny region łączący Mosul w Iraku z al-Rakką w Syrii, czyli dwoma bastionami ISIS.

Ofensywa w Iraku i Syrii przeciwko ISIS

W ofensywie na Mosul bierze udział iracka armia, kurdyjscy bojownicy i szyickie milicje, ale premier Iraku zapowiedział, że to miasta wejdą tylko iraccy żołnierze, aby nie dopuścić do konfliktów na tle etnicznym i religijnym, ponieważ Mosul jest miastem w większości zamieszkanym przez arabskich sunnitów.

W ogarniętej wojną domową Syrii tzw. Państwo Islamskie stopniowo wypierane jest przez syryjskich partyzantów i Kurdów wspieranych z powietrza przez koalicję dowodzoną przez USA oraz armię prezydenta al-Asada mającą wsparcie rosyjskiego lotnictwa. Na początku listopada koalicja formacji kurdyjskich i syryjskich sił demokratycznych rozpoczęła ofensywę na Al-Rakkę pod kryptonimem „Gniew Eufratu”.

d2aa5j2

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Redakcja Wirtualnej Polski
d2aa5j2
d2aa5j2
d2aa5j2
Więcej tematów
d2aa5j2

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj