Wniosek w sprawie odwołania Jurczyka u komisarza wyborczego
Przedstawiciele Komitetu Referendalnego
Szczecinian złożyli w biurze komisarza wyborczego
wniosek o przeprowadzenie referendum w sprawie odwołania
prezydenta Szczecina Mariana Jurczyka.
W delegaturze Krajowego Biura Wyborczego w Szczecinie poinformowano, że przedstawiciele komitetu przynieśli 3.514 list z podpisami. Według ich oświadczenia na listach jest 33.512 podpisów. Do końca tego tygodnia delegatura powinna sprawdzić wiarygodność podpisów, a potem komisarz wyda postanowienie o przeprowadzeniu referendum. Najbliższy możliwy termin głosowania to koniec maja.
Ordynacja wyborcza wymaga, aby inicjatywę poparło 10 proc. uprawnionych do głosowania, tj. w przypadku Szczecina 32.277 osób.
Głosowanie będzie ważne, jeśli weźmie w nim udział co najmniej 30 procent uprawnionych, czyli ok. 96 tysięcy mieszkańców miasta. Do odwołania prezydenta dojdzie, gdy większość z nich wypowie się przeciwko prezydenturze Jurczyka.
Oponenci wypominają Jurczykowi zerwaną przez niego umowę z niemiecką firmą, za co miasto musiało zapłacić prawie 10 mln zł odszkodowania. Zarzucają mu również stworzenie nieprzychylnej atmosfery dla inwestorów oraz szkodliwą politykę kadrową w Urzędzie Miejskim. Ma to związek m.in. z powołaniem na stanowisko wiceprezydenta miasta b. prominentnego działacza PZPR Mirosława Czesnego, bliskiego współpracownika łódzkiego biznesmena Antoniego Ptaka, który zamierza inwestować w mieście. Właśnie ta nominacja doprowadziła do zaktywizowania różnych środowisk na rzecz referendum i odwołania Jurczyka.
Jurczyk, sygnatariusz porozumień sierpniowych, jest prezydentem Szczecina po raz drugi. W ostatnich wyborach samorządowych otrzymał jako kandydat niezależny 53,5 proc. głosów.