Wirtualna Polska będzie płacić twórcom materiałów wideo
Serwis wideo portalu Wirtualna Polska (wptv) zmienia swoją
strukturę i system emisji materiałów. Dostępna pod nowym adresem
witryna staje się też bardziej spersonalizowana.
Udostępniony pod nową domeną WPtv serwis wideo Wirtualnej Polski wprowadził podział na cztery podstawowe sekcje: kanały tematyczne, programy tworzone przez redakcję portalu, produkcje pozyskane od internautów oraz dział 'na żywo' uruchamiany na czas trwania wideoczatów lub emisji sygnału tradycyjnych telewizji. Każdy z 10 kanałów tematycznych (Showbiznes, News, Sport, Film, Teledyski, Rebel, Lifestyle, Biznes, Moto, Gry) został z kolei podzielony na subkanały ułatwiające wyszukiwanie konkretnych materiałów. - Przy projektowaniu nowej odsłony serwisu, kierowaliśmy się przede wszystkim założeniem, aby docelowo przejął on treści multimedialne dostępne w całym portalu - mówi Stanisław Ulicki, dyrektor pionu programowego w WP. - Taka architektura stanowi syntezę obecnych trendów w światowych telewizjach internetowych, umożliwiając jednocześnie rozbudowę w dowolnym kierunku - dodaje Łukasz Skalik, szef redakcji WPtv.
Serwis wprowadził ważną dla użytkowników funkcjonalność personalizującą zamieszczone w nim materiały: ustalanie w każdym dziale własnej playlisty plików, którą w rytmie dobowym proponuje również redakcja. Internauci mający prawa autorskie do własnych produkcji mogą je zamieszczać na stronie, w przyszłości otrzymując część zysków z emitowanych przy nich reklam.
Zmiany w WPtv dotyczą również systemu emisji materiałów. - Bardzo duży nacisk położyliśmy na wybór takiej technologii, która potrafi w sposób elastyczny dostosować się do możliwości technicznych naszych odbiorców - wyjaśnia Tomasz Fijałkowski, kierownik zespołu IT witryny. I tak w serwisie wprowadzono wybór jakości optycznej oglądania produkcji, przeglądanie zawartości archiwum bez konieczności odtwarzania poszczególnych filmów i osadzanie ich na innych stronach internetowych przez wklejanie linku z kodem. Treści drastyczne i niecenzuralne oznakowano jako nieodpowiednie dla nieletnich rezygnując zarazem z materiałów erotycznych.
Serwis planuje wprowadzenie edytora napisów przy produkcjach wymagających tłumaczeń oraz mechanizmu subskrypcji umożliwiającego informowanie widzów zainteresowanych danym programem o pojawieniu się jego premierowych odcinków. Nowymi materiałami autorskimi będą cykle 'Ślepa kliszka' prezentująca wpadki filmowe w największych produkcjach oraz 'StreetModa' poświęcona osobom wyróżniającym się w tłumie ubiorem. Z kolei archiwum witryny ma się powiększyć o 10 tys. filmików, takich jak teledyski, produkcje fabularyzowane, animacje i mini-seriale internetowe. - W planach mamy również poszerzenie rozdzielczości emisyjnej odtwarzacza - dodaje Łukasz Skalik.