Trwa ładowanie...
d3am7wc

Wikingowie winni sprowadzeniu do Europy syfilisa?

d3am7wc
d3am7wc

Według ogólnie przyjętej teorii syfilis został przywleczony do Europy z Nowego Świata przez uczestników wyprawy Kolumba. Głównym dowodem tej tezy był fakt, iż wszystkie szkielety, wykazujące charakterystyczną dla tej choroby deformację kości, pochodzą z okresu po roku 1500. Jednak znalezione ostatnio w Hull, w północno-zachodniej Anglii, szkielety z XIV i XV w. podważają pierwszoplanową rolę Kolumba w rozprzestrzenianiu syfilisa.
Anthea Boylston, paleopatolog, i jej zespół z Instytutu Archeologicznego należącego do University of Bradford, znaleźli ślady lokalnej epidemii syfilisa, która zdarzyła się jeszcze zanim Kolumb się urodził. Naukowcy przeprowadzili ekspertyzę 245 szkieletów z cmentarza w Hull, który był używany w okresie pomiędzy rokiem 1319 i 1539 - ponad sto szkieletów nosiło ślady choroby. Eksperci zbadali wiek szkieletu, który w sposób nie budzący najmniejszych wątpliwości należał do osoby chorej na syfilis. Okazało się, że był to mężczyzna, który zmarł w okresie pomiędzy rokiem 1300 a 1450; Kolumba nie było jeszcze wtedy na świecie... Ale w takim razie w jaki sposób Treponema pallidum - zarazki syfilisa - przedostały się do Anglii przed Kolumbem? Naukowcy podejrzewają, że roznosicielami tej choroby mogli być Wikingowie, którzy prawdopodobnie dotarli do wybrzeży Kanady na kilkaset lat przed Kolumbem. Ślady wskazują na to, że Wikingowie byli w Ameryce już około 1300 roku. (jd)

d3am7wc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3am7wc
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj