Tysiące chcą delegalizacji ONR. Coraz więcej podpisów pod petycją do posłów
Już prawie 20 tys. podpisało się pod petycją do posłów o delegalizację Obozu Narodowo-Radykalnego.
"ONR jest organizacją faszystowską, popiera przemoc i rasizm" - twierdzą autorzy petycji na stronie ogólnoświatowej organizacji obywatelskiej Avaaz.
Marsz ONR w Warszawie ###
ONR zorganizował w sobotę w Warszawie marsz z okazji rocznicy utworzenia tego ugrupowania. Inicjatywa Obywatele RP próbowała zablokować demonstrację. Kilkadziesiąt osób stanęło na planowanej trasie przemarszu ONR z transparentami "Tu są granice przyzwoitości" oraz cytatem z przedwojennego czasopisma narodowych radykałów "Sztafeta": "Endek, Hitler dwa bratanki".
Trwa ładowanie wpisu: twitter
Protestujący przeciwko ONR zostali zepchnięci z trasy na chodnik. Kilka osób zaniesiono do pojazdów policji. Dwie osoby zatrzymano z powodu znieważenia i naruszenia nietykalności osobistej policjantów.
Trwa ładowanie wpisu: twitter
Trwa ładowanie wpisu: twitter
Trwa ładowanie wpisu: facebook
Domagają się delegalizacji ONR ###
Po demonstracji prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz zwróciła się do ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry o delegalizację ONR. Wcześniej warszawski ratusz zgodził się na przemarsz.
Trwa ładowanie wpisu: twitter
ONR ###
Obóz Narodowo-Radykalny został założony w 1934 r. Ubiegłoroczne obchody odbyły się w Białymstoku. Po okolicznościowej mszy w tamtejszej katedrze przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki wyraził wtedy dezaprobatę, Kuria Archidiecezjalna w Białymstoku wystosowała przeprosiny.
Od poglądów ONR odcięły się władze Politechniki Białostockiej, na której terenie ONR zorganizował wtedy koncert.
Źródło: avaaz.org, PAP, WP