Trwa ładowanie...
23-11-2011 18:05

"Miliony widzów dostały fałszywy obraz wydarzeń z 11.11"

Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich w oświadczeniu na temat relacji medialnych z wydarzeń 11 listopada 2011 r. napisało, że tego dnia "miliony widzów otrzymały tego dnia fałszywy obraz wydarzeń". Zdaniem stowarzyszenia media skupiły się wokół starć z policją, marginalnie traktując "skalę patriotycznej manifestacji". Pod oświadczeniem podpisali się Krzysztof Skowroński, prezes SDP oraz wiceprezesi: Agnieszka Romaszewska-Guzy i Piotr Legutko.

"Miliony widzów dostały fałszywy obraz wydarzeń z 11.11"Źródło: PAP, fot: Leszek Szymański
dt269dp
dt269dp

Jak czytamy w oświadczeniu "czas, jaki upłynął od wydarzeń z 11 listopada, pozwala na nabranie dystansu i rzetelną ocenę tego, jak swoją misję wypełniły tego dnia media". SDP twierdzi, że ocena możliwa jest "dzięki postawie całej rzeszy dziennikarzy obywatelskich, którzy stworzyli w sieci bogatą dokumentację, przede wszystkim filmową".

Zdaniem SDP zestawienie obywatelskich relacji z relacjami mediów elektronicznych, zarówno komercyjnych, jak i publicznych, "nie pozostawia wątpliwości, że miliony widzów otrzymały tego dnia fałszywy obraz wydarzeń".

Znaczna część mediów - twierdzi SDP - marginalnie relacjonowała lub też całkowicie zignorowała skalę patriotycznej manifestacji oraz jej przebieg. Relacje zbudowane były zaś "jedynie wokół starć demonstrantów z policją".

dt269dp

Dalsza część oświadczenia nie pozostawia na mediach suchej nitki. Jak piszą prezesi SDP - "nawet to założenie nie zostało zrealizowane z należytą starannością". Krzysztof Skowroński, Agnieszka Romaszewska-Guzy i Piotr Legutko twierdzą, że starcia pokazywano i komentowano jednostronnie, a w relacjach nie uwzględniono ewidentnych błędów służb zabezpieczających. Nie zadawano też pytań o możliwość celowego prowokowania i zamieszek.

Jak piszą władze SDP takich pytań nie zadawano również i wtedy, gdy "zdjęcia potwierdzające uchybienia organizacyjne i przypadki nasuwające podejrzenia o prowokację były już powszechnie dostępne w internecie".

SDP podsumowuje, że "tego typu praktyki" są głęboko szkodliwe dla dziennikarstwa, pogłębiają podziały społeczne i wzmacniają negatywne stereotypy.

Z okazji Święta Niepodległości 11 listopada w Warszawie odbył się m.in. wiec "Kolorowa Niepodległa", zorganizowany przez Porozumienie 11 listopada, a także "Marsz Niepodległości", zorganizowany przez Obóz Narodowo-Radykalny i Młodzież Wszechpolską. W wyniku starć demonstrantów z policją zatrzymano 210 osób; 40 funkcjonariuszy zostało lekko rannych. Do szpitali przewieziono 30 osób, które odniosły obrażenia.

W trakcie zamieszek w wielu punktach Warszawy dochodziło do ataków na dziennikarzy, operatorów i fotoreporterów, którzy byli obrzucani kamieniami i petardami. Na pl. Konstytucji, skąd wyruszał "Marsz Niepodległości", oraz na Placu Na Rozdrożu, gdzie marsz się zakończył, zdemolowano kilka samochodów redakcji, podpalono m.in. wóz transmisyjny TVN24. Podczas zamieszek zdewastowano też 14 radiowozów.

dt269dp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dt269dp
Więcej tematów