PolskaTadeusz Mazowiecki kończy 85 lat - złóż życzenia

Tadeusz Mazowiecki kończy 85 lat - złóż życzenia

Tadeusz Mazowiecki, pierwszy niekomunistyczny premier III RP, bojownik o prawa człowieka, jeden z niekwestionowanych autorytetów moralnych, obchodzi 18 kwietnia 85. urodziny.

Tadeusz Mazowiecki kończy 85 lat - złóż życzenia
Źródło zdjęć: © PAP | Marcin Bednarski

18.04.2012 | aktual.: 18.04.2012 11:04

W 1989 roku został jedenastym premierem powojennej Polski, pierwszym spoza lewicy. Stworzył rząd koalicyjny z udziałem "Solidarności", PZPR, ZSL i SD. Rok później kandydował w wyborach prezydenckich. Zajął trzecie miejsce za Lechem Wałęsą i Stanem Tymińskim. Po porażce złożył dymisję gabinetu.

W latach 90. był posłem na sejm. Posłem był także w PRL - w latach 60. i 70. zasiadał w parlamencie z ramienia katolickiej grupy Znak. Interpelował w sprawie wydarzeń marcowych 1968 roku. W latach 70. podjął nieudaną próbę powołania niezależnej komisji sejmowej do zbadania wypadków grudniowych na Wybrzeżu. Wkrótce związał się ściśle z ruchem opozycyjnym. W sierpniu 1980 stanął na czele Komisji Ekspertów, której zadaniem było wesprzeć strajkujących w Gdańsku robotników w rokowaniach z władzą.

Internowany 13 grudnia 1981 roku, przebywał w obozach do grudnia 1982 roku. Po zwolnieniu współpracował z Lechem Wałęsą, uczestniczył w obradach "Okrągłego Stołu".

Był jednym z założycieli Unii Demokratycznej, następnie był związany z Unią Wolności. W 2005 roku uczestniczył w tworzeniu Partii Demokratycznej - demokraci.pl. Wchodził w skład rady politycznej PD - do 2006 był jej przewodniczącym.

Od 2010 roku jest doradcą Prezydenta RP do spraw polityki krajowej i międzynarodowej.

Tadeusz Mazowiecki urodził się 18 kwietnia 1927 roku w Płocku. Ukończył prawo na Uniwersytecie Warszawskim. W latach 50. działał w stowarzyszeniu PAX, z którego został usunięty w 1955 roku za bunt przeciwko przewodniczącemu, Bolesławowi Piaseckiemu. Rok później założył warszawski Klub Inteligencji Katolickiej. W 1976 podpisał się pod protestem przeciwko zmianom w konstytucji, utwierdzającym zależność od Związku Radzieckiego.

Tadeusz Mazowiecki był współtwórcą oraz redaktorem naczelnym katolickiego miesięcznika "Więź". Od 1981 do wprowadzenia stanu wojennego pełnił funkcję redaktora naczelnego "Tygodnika Solidarność".

W 1992 roku został ONZ-owskim sprawozdawcą konfliktu w byłej Jugosławii. Po trzech latach, jako jedyny wysoki funkcjonariusz ONZ, podał się do dymisji na znak protestu przeciw bierności wspólnoty międzynarodowej.

Jest pierwszym Polakiem, który otrzymał order herbu Bośni - jedno z najwyższych odznaczeń Republiki Bośni i Hercegowiny, przyznawane osobom zasłużonym dla kraju.

Tadeusz Mazowiecki jest członkiem PEN-Clubu, autorem książek i prac, między innymi książki "Druga twarz Europy".

Otrzymał wiele nagród polskich i zagranicznych, w tym prestiżowe wyróżnienie "Premio Napoli" w dziedzinie prozy i publicystyki. Był członkiem Kapituły Orderu Orła Białego do 2007 roku, kiedy to odmówił ponownego złożenia oświadczenia lustracyjnego.

W ubiegłym roku redakcja "Gazety Wyborczej" wyróżniła go jako "Człowieka Roku" oraz dodatkowo uhonorowała tytułem "Człowieka dwudziestolecia Gazety Wyborczej".

Komentarze (782)