Skandal w barcelońskim muzeum. Wystawa wycofana z powodu szokującej rzeźby
Skandal w barcelońskim muzeum sztuki współczesnej MACBA. Dyrektor muzeum wycofał wystawę z powodu szokującej rzeźby. O sprawie piszą hiszpańskie media.
Rzeźba, która stała się przyczyną bezprecedensowej decyzji dyrekcji muzeum w Barcelonie, przedstawia trzy kopulujące postaci - króla Hiszpanii Juana Carlosa, znaną boliwijską działaczkę praw kobiet Domitili Chungary oraz psa. Scena rozgrywa się na nazistowskich hełmach. Autorką dzieła jest 56-letnia austriacka artystka Ines Doujak, która tłumaczyła, że rzeźba w brutalny sposób pokazuję różne formy wyzysku.
Rzeźba zatytułowana "Haute Couture 4. Transport" powstała w 2010 roku w ramach projektu badawczego o nazwie Loomshuttles / Warpaths, który - według kuratorów - rzuca nowe światło na skomplikowane i asymetryczne stosunki między Europą i Ameryką Łacińską. W barcelońskim muzeum miała zostać pokazana w ramach wystawy zatytułowanej "Suweren i Bestia" ("La bestia y el soberano").
Dyrektor muzeum Bartomeu Marí chciał początkowo usunąć rzeźbę i pokazać wystawę. Sprzeciwili się temu jednak jej kuratorzy. Ostatecznie dyrektor zdecydował o usunięciu całej wystawy, oskarżając kuratorów, że chcieli ukryć przed nim kontrowersyjne dzieło.
- Zawsze stawałem w obronie sztuki współczesnej i jej roli, jaką odgrywa w otaczającej nas rzeczywistości. W tym jednak przypadku nie mogę się zgodzić na pokazanie na wystawie dzieła, które nie wpisuje się w linię ideową naszego muzeum - tłumaczył dziennikowi "El Pais" Bartomeu Mari.
Dyrektor podkreślał, że jest bardzo zaskoczony postawą kuratorów. - Pracuję w muzeach i instytucjach kultury przez ponad 25 lat, ale nigdy nie spotkałem się z podobną sytuacją. Każda wystawa zawsze wiąże się z mediacjami między kuratorami i władzami instytucji.To zaskakujące i godne ubolewania, że tym razem nie udało się osiągnąć porozumienia - mówił.
Hiszpańskie media podkreślają, że spór pomiędzy Mari i nowym zespołem kuratorów ujawnił istniejący od ponad roku wewnętrzny kryzys w muzeum MACBA.