Trwa ładowanie...
d3am7wc

"RADAR Flashlight" widzi nawet przez ściany

Naukowcy z Georgia Tech Research Institute opracowali prototypowe urządzenie wykrywające obecność osoby znajdującej się za grubymi drzwiami, a nawet za ścianą - poinformował we wtorek serwis "UniSci".

d3am7wc
d3am7wc

"RADAR Flashlight" wygląda podobnie do ręcznego radaru używanego przez policję drogową; waży około czterech kilogramów. Wysyła wąską (16 stopni) wiązkę fal radiowych.

Wyspecjalizowany procesor analizuje odbite sygnały, wykrywając wszelkie ruchy w odległości do 3 metrów, nawet przez ściany o grubości dochodzącej do 20 cm.

Nawet gdy poszukiwany stoi zupełnie nieruchomo, urządzenie wykryje ruchy związane z oddychaniem. Ruchy są obrazowane jako zmiany długości słupkowego wykresu na wskaźniku. Jednak ze względu na właściwości fal radiowych, radar "nie widzi" poprzez przeszkody metalowe.

"RADAR Flashlight" jest rozwinięciem idei, która pojawiła się w połowie lat 80., gdy opracowano radar z modulacją częstotliwości dla celów wojskowych. Miał on zdalnie sprawdzać, czy leżący na polu bitwy żołnierze żyją.

Ze względu na stosowaną częstotliwość urządzenie nie zakłóca odbioru radiowego, a niewielka moc wiązki nie zagraża zdrowiu obsługującego. (mk)

d3am7wc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3am7wc
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj