Trwa ładowanie...
d2ld0cj

Protestowaliśmy częściej, ale mniej licznie

183 razy protestowano w 2001 roku w Warszawie. To największa liczba protestów od 1990 roku, kiedy weszła w życie ustawa regulująca zasady organizowania zgromadzeń publicznych.

d2ld0cj
d2ld0cj

Choć rok 2001 był rekordowy pod względem liczby protestów, były to jednak protesty stosunkowo małe w porównaniu z wielotysięcznymi demonstracjami sprzed kilku lat. Rok 2001 obfitował w małe pikiety, w których rzadko brało udział więcej niż sto osób.

Najliczniejszym zgromadzeniem był pochód pierwszomajowy - wzięło w nim udział ok. 6 tys. osób.

Zdecydowanie najbardziej "kolorowo" protestowali w 2001 r. anarchiści. Protestowali przeciwko "władzy", kilka razy dochodziło do przepychanek z policją. W większości protesty te przypominały pikniki z muzyką i tańcami. Zatrzymano dwie osoby.

"Najcichszym" protestem był protest głuchoniemych przed ministerstwem pracy. W całkowitej ciszy domagano się utworzenia stanowiska pełnomocnika rządu ds. głuchych oraz wstrzymania zwolnień osób głuchych z pracy.

d2ld0cj

Tradycyjnie miejscami, gdzie protestowano najczęściej, były okolice Sejmu i Kancelarii Premiera. Niezadowolenie wyrażano również przed ministerstwami: pracy, finansów, rolnictwa, obrony narodowej, skarbu oraz sprawiedliwości. Gromadzono się również przed ambasadami, zwłaszcza chińską, rosyjską i amerykańską. Przed ambasadą amerykańską gromadzono się również, by wyrazić solidarność z tym krajem po zamachach z 11 września. (ajg)

d2ld0cj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ld0cj
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj