Polacy są zwolennikami Wojsk Obrony Terytorialnej. Sondaż
Prawie połowa Polaków jest za istnieniem Wojsk Obrony Terytorialnej, chociaż 47 proc. pytanych uważa, że niepodległość Polski nie jest zagrożona - wynika z sondażu przeprowadzonego przez CBOS.
49 proc. badanych stanowią zwolennicy Wojsk Obrony Terytorialnej. 25 proc. ankietowanych jest przeciwnych WOT. 9 proc. respondentów nie ma zdania w tej sprawie.
Czy niepodległość Polski jest zagrożona? Przecząco na to pytanie odpowiedziało 47 proc. badanych. Z kolei 41 proc. ankietowanych dostrzega taką możliwość. 12 proc. pytanych nie umiało odpowiedzieć na to pytanie.
- Zwolennikami istnienia nowego rodzaju sił zbrojnych częściej są badani dostrzegający obecnie zagrożenie dla niepodległości Polski, niż ci, którzy go nie dostrzegają lub nie mają zdania w tej kwestii – zwraca uwagę Centrum Badania Opinii Społecznej.
Co decyduje o stosunku Polaków do Wojsk Obrony Terytorialnej? Jak informuje CBOS, wiąże się to głównie z nastawieniem do obecnego rządu, a także do ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza.
69 proc. zwolenników WOT to sympatycy rządu premier Beaty Szydło. 48 proc. jego przeciwników nie popiera również istnienia WOT. Wśród osób deklarujących obojętność wobec rządu więcej jest zwolenników Wojsk Obrony Terytorialnej (44 proc.) niż ich przeciwników (20 proc.).
WOT częściej popierają mężczyźni (54 proc., w tym 23 proc. zdecydowanie). Zwolenniczek Wojsk Obrony Terytorialnej jest zaś 44 proc. Co więcej, przeciwników WOT jest również więcej wśród mężczyzn (30 proc). 22 proc. osób przeciwnych WOT to kobiety. One znacznie częściej deklarują obojętność (21 proc. ) lub nie mają w tej kwestii zdania (13 proc.). 11 proc. mężczyzn wyraziło obojętność w tej kwestii, nie umiało się do niej odnieść natomiast 5 proc.
Badanie zostało przeprowadzone w dniach 2-9 lutego na 1016-osobowej reprezentatywnej losowej próbie dorosłych mieszkańców Polski.
Przypomnijmy, że od 2017 roku Wojska Obrony Terytorialnej stały się nowym rodzajem sił zbrojnych obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej i Wojsk Specjalnych. W ciągu kilku lat MON zamierza utworzyć 17 brygad - dwie na Mazowszu i po jednej w pozostałych województwach.