Najnowsza "Księga rekordów Guinnessa"
Nowa edycja "Księgi rekordów Guinnessa", która właśnie ukazała się po polsku, zawiera 57 polskich rekordów. Nasi rodacy najczęściej wygrywają w konkurencjach związanych z przygotowywaniem potraw.
Uaktualniana co roku "Księga rekordów Guinnessa" zawiera kilkadziesiąt tysięcy rekordów w różnych kategoriach. Najliczniejsze są rekordy sportowe, nie brak też rekordów ustanowionych przez ludzi mediów, gwiazdy filmowe i przywódców politycznych. W księdze można znaleźć ponadto rekordy dotyczące medycznych skrajności i wytrzymałości ludzkiego ciała, klęsk żywiołowych, religii i obrzędów, niezwykłych osiągnięć, bogactwa, wiedzy, techniki i mody.
Z publikacji tej można dowiedzieć się m.in., że coca-cola jest najbardziej rozpowszechnionym napojem bezalkoholowym na świecie, największe ciastko, jakie kiedykolwiek wykonano, powstało na Florydzie i ważyło ponad 3,6 tony, a najbogatszym człowiekiem na świecie był John D. Rockefeller, którego majątek w 1913 roku oszacowano na 900 mln dolarów.
W księdze nie zabrakło także rekordów polskich. Wśród rekordzistów jest m.in. papież Jan Paweł II, który do sierpnia 2001 roku beatyfikował 1498 osób i kanonizował 452 osoby - znacznie więcej niż jakikolwiek inny papież. Jan Paweł II znalazł się też na kartach "Księgi Guinnessa" jako najczęściej podróżujący papież (do czerwca 2001 roku odbył 94 pielgrzymki) oraz papież, który zgromadził najwięcej wiernych na mszy świętej - 15 stycznia 1995 roku w Luneta Park na Filipinach w odprawianej przez Jana Pawła II mszy uczestniczyło 5 mln ludzi.
W Księdze uwieczniono też rekord Ireny Szewińskiej, która zdobyła 7 medali olimpijskich. Inne polskie rekordy należą m.in. do zespołu "Expressu Ilustrowanego", który przygotował tort z 900 świeczkami, do Stephana Stanisa (Stanikowskiego), który w meczu Racing Club de Lens przeciw Aubry-Asturies - podczas wojennych rozgrywek Pucharu Francji w 1942 roku - zdobył 16 goli, oraz do Ignacego Paderewskiego (1860-1941) jako najwyżej opłacanego pianisty koncertowego (w jednym sezonie 1922-23 zarobił 500 tys. dolarów).
Polacy triumfują też w kategorii "najdłuższy język wśród kobiet". Żadna z żyjących kobiet, jak dotąd, nie pokonała Beaty Łęgowskiej z Przasnsza, której język mierzy po wysunięciu 8 cm, licząc od czubka do kącików ust. Podczas piątkowej konferencji prasowej obecny był Jędrzej Cytawa z Lublina - rekordzista w zakresie zapamiętywania cyfr binarnych.
Ostatnio najbardziej spektakularne są polskie rekordy kulinarne. 11 lutego 2001 roku polska firma Pudliszki ugotowała pod kierunkiem Macieja Kuronia 3500 litrów zupy pomidorowej. Dziełem naszych rodaków są też: najdłuższa ryba z grilla, największa porcja tatara, najdłuższa chałka, największy tort, sałatka pomidorowa, bigos, zraz i szaszłyk.
Do Polaków należą też m.in. rekordy w podbijaniu nogą piłeczki tenisowej (11 listopada 1999 roku Jacek Guzowski podbijał ją nieprzerwanie przez 5 godzin i 28 min.), największy napis ułożony z kapsli od butelek (napis "Karmel" składał się z 105 tys. kapsli, a inicjatorem bicia rekordu były Browary Lubelskie) oraz ważący 8780 kg lód na patyku.
Przedstawiciel polskiego wydawcy "Księgi Guinnessa" - Oficyny Wydawniczej Panteon - Zenon Pustelnik wyjaśnił podczas piątkowej konferencji prasowej, że w "Księdze" znajduje się tylko część pobitych rekordów - te, które wydają się brytyjskiemu wydawcy najciekawsze i godne dalszych prób pobicia. Rezygnuje się więc z umieszczenia w księdze wszystkich rekordów zagrażających zdrowiu czy życiu, jak np. zjedzenie... samolotu.
Pierwsza edycja 198-stronicowej "Księgi Rekordów Guinnessa" ukazała się 27 sierpnia 1955 roku. Odniosła ona nieoczekiwany sukces stając się brytyjskim bestsellerem numer jeden. Brytyjska "Księga Rekordów Guinnessa" jest obecnie dostępna w 70 krajach na całym świecie. Sprzedaż wszystkich edycji przekroczyła 100 mln egzemplarzy.