Trwa ładowanie...
d13m91w

Konflikt na Ukrainie

Najnowsze informacje
AFP Codzienny Serwis Fotograficzny Image Forum real time i Archiwum Forum archive
Źródło: AFP Codzienny Serwis Fotograficzny Image Forum real time i Archiwum Forum archive

Na początku 2022 roku napięcie na linii Rosja - Ukraina jest coraz większe. Według amerykańskiego wywiadu, Rosjanie jeszcze w trakcie trwania lutowych igrzysk olimpijskich Pekin 2022 mieli rozpocząć inwazję na Ukrainę. Konflikt pomiędzy tymi krajami trwa jednak już od kilku lat.

Konflikt na Ukrainie rozpoczął się po zakończeniu Majdanu i ucieczce prezydenta Wiktora Janukowycza. Protesty na głównym placu Kijowa rozpoczęły się pod koniec 2013 roku, po tym jak prezydent odłożył podpisanie umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską.

Konflikt na Ukrainie - rok 2022

Od kilku tygodni pojawiają się informacje o tym, że Władimir Putin szykuje się do kolejnej inwazji na Ukrainę. W tym celu przy granicy rosyjsko-ukraińskiej grupowani są żołnierze. Eskalacji konfliktu stara się zapobiec międzynarodowa dyplomacja. Prezydent Rosji - Władimir Putin - odbył wiele rozmów z prezydentem USA Joe Bidenem czy przedstawicielami Unii Europejskiej.

Według dyplomatów, sytuacja na Ukrainie jest dramatycznie niebezpieczna. Tak uważa niemiecki rząd, który ostrzega przed ryzykiem wybuchu wojny rosyjsko-ukraińskiej.

Wiele krajów zachodnich zaapelowało do swoich obywateli o opuszczenie Ukrainy. Z kolei doradca ds. polityki zagranicznej prezydenta Rosji Jurij Uszakow określił ostrzeżenia Waszyngtonu jako histerię.

Konflikt na linii Rosja - Ukraina ma podłoże polityczno-ekonomiczne. Ukraina dla Rosji według ekspertów ma być swoistą kartą przetargową w negocjacjach z NATO, USA i UE. Chodzi o certyfikację gazociągu North Stream 2, który dla Rosji ma przyczynić się do wzmocnienia pozycji na arenie międzynarodowej.

W lutym 2022 roku trwały wysiłki dyplomatyczne, by zapobiec wybuchowi konfliktu. Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow zaproponował podczas jednej z rozmów z prezydentem Władimirem Putinem kontynuowanie kontaktów dyplomatycznych w celu uzyskania gwarancji bezpieczeństwa od Zachodu.

21 lutego Władimir Putin zwołał Radę Bezpieczeństwa. Wszyscy członkowie Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej opowiedzieli się za uznaniem niepodległości Ługańskiej Republiki Ludowej i Donieckiej Republiki Ludowej. Putin nie ogłosił jeszcze ostatecznej decyzji. - Decyzja zapadnie jeszcze dzisiaj - poinformował.

To właśnie apelowi liderów obu separatystycznych republik, a także uchwale Dumy Państwowej, dotyczącej uznania niepodległości Donieckiej Republiki Ludowej i Ługańskiej Republiki Ludowej, poświęcone było poniedziałkowe nadzwyczajne posiedzenie Rady Bezpieczeństwa. Transmitowane przez media wydarzenie bez wątpienia miało przygotować Rosjan na kolejny krok Kremla.

Putin wysłuchał opinii na temat obecnej sytuacji m.in. szefa MSZ Siergieja Ławrowa, Dmitrija Kozaka - wiceszefa administracji prezydenta Rosji, szefa Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB) Aleksandra Bortnikowa i wiceprzewodniczącego Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej, byłego prezydenta i premiera Rosji Dmitrija Miedwiediewa.

Miedwiediew przypomniał m.in., że na terenie DRL i ŁRL mieszka ok. 800 tys. Rosjan. Stwierdził też, że Rosjanie poparliby decyzję o uznaniu niepodległości "obu tych republik".

W nocy ze środy na czwartek (23-24 lutego) Rosja dopuściła się zbrojnego ataku na Ukrainę. Niebezpiecznie jest w całym kraju, w którym wprowadzono stan wojenny. Wojska Władimira Putina wystrzeliły rakiety w kierunku strategicznych punktów.

Konflikt na Ukrainie - rok 2014

Na początku 2014 roku na Krymie i w Donbasie doszło do prorosyjskich wystąpień i pojawienia się tzw. „zielonych ludzików”. Oficjalna rosyjska wersja brzmiała, że uzbrojone grupy powstały spontanicznie przez mieszkańców chcących bliższych relacji z Rosją. Po ujawnieniu, że są to rosyjscy żołnierze, Władimir Putin skomentował to, że „takie mundury można kupić w każdym sklepie”.

Na Krymie i w Donbasie rozpisano referenda, w których mieszkańcy mieli zdecydować o swojej przyszłości. Według plebiscytów mieszkańcy zdecydowali o niepodległości, a samozwańczych władze Krymu ogłosiły przyłączenie do Rosji, co zostało potwierdzone przez rosyjską Dumę.

W odpowiedzi na ogłoszenie Ługańskiej i Donieckiej Republiki Ludowej, władze Ukrainy zdecydowały się na przeprowadzenie operacji antyterrorystycznej przeciwko prorosyjskim separatystom. A Unia Europejska, USA i Kanada nałożyły na Rosję sankcję za rozpoczęcie konfliktu na Ukrainie.

Konflikt na Ukrainie próbują zakończyć przywódcy państw w ramach rozmów pokojowych. Najważniejsze ustalenia zapadły w ramach spotkań formatu normandzkiego w Mińsku. Tworzą go Niemcy, Rosja, Francja i Ukraina.

Najgłośniejszych wydarzenia podczas konfliktu na Ukrainie to zestrzelenia samolotu malezyjskich linii lotniczych i skazanie ukraińskiej lotniczki, Nadii Sawczenko, na 22 lat łagru, po tym jak została złapana przez prorosyjskich separatystów, wywieziona do Rosji i oskarżona o zabójstwo dwóch rosyjskich dziennikarzy. Po dwóch latach spędzonych w rosyjskim areszcie została wymieniona na dwóch rosyjskich żołnierzy złapanych na Ukrainie.

O konflikcie na Ukrainie cały świat dowiedział się po zestrzeleniu malezyjskiego samolotu w lipcu 2014 orku. Separatyści i Rosja oskarżają o to Ukraińców, a ukraińskie władze Rosjan. Według ustaleń śledczych z międzynarodowej komisji rakieta została wystrzelona z wyrzutni Buk, która była obsługiwana przez separatystów. A wyrzutnia po kilku dniach powróciła do Rosji. Jednak nie udało się ustalić, czy separatyści działali na rozkaz czy działali samodzielnie. W katastrofie zginęło 298 osób.

d13m91w

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d13m91w
d13m91w
d13m91w
Więcej tematów
d13m91w