Trwa ładowanie...
d2ma7xz

Interwencja w Syrii

Najnowsze informacje
Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe, fot: Materiały prasowe

Interwencja w Syrii koalicji państw pod wodzą USA rozpoczęła się w 2014 roku, a dyskutowano o niej od momentu wybuchu wojny domowej trzy lata wcześniej. Operacja nie uzyskała zgody ONZ, ponieważ decyzję i wszelkie rezolucje na forum ONZ blokowała Rosja i Chiny.

Państwa Zachodu zdecydowały się na interwencję, po tym jak Baszar Al-Asad użył broni chemicznej, mimo że skutki interwencji wojskowe dla regionu były nieprzewidywalne. Baszar Al-Asad ostrzegał, że taka interwencja będzie miała skutki globalne, a on sam nie upuści kraju.

Rozmowy pokojowe

ONZ próbuje zaprowadzić pokój na drodze dyplomatycznej, ale początkowo syryjska opozycja nie chciała rozmawiać z Baszarem Al-Asadem, a rozmowy w sprawie pokoju nie przynoszą oczekiwanych rezultatów.

Sytuację komplikuje powstanie tzw. Państwa Islamskiego, które zajęło znaczne obszary kraju pod koniec 2014 roku, co zmobilizowało do interwencji koalicję pod wodzą USA. Choć ta ogranicza się do bombardowania pozycji ISIS i wspierania różnych grup partyzanckich walczących z ISIS.

Interwencja w Syrii

Działania USA, poza państwami Zachodu, wspierają m.in. Turcja, Jordania, Arabia Saudyjska, Bahrajn i Katar. Do działań w Syrii przyłączyła się w 2015 roku Rosja, ale razem z Iranem wspiera Baszara Al-Asada.

Najgłośniejszymi wydarzeniami podczas interwencji w Syrii było spalenie jordańskiego pilota przez bojowników tzw. Państwa Islamskiego oraz zestrzelenie rosyjskiego samolotu przez Turcję, która oskarżała Rosję o notoryczne naruszanie swojej przestrzeni powietrznej.

d2ma7xz

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Redakcja Wirtualnej Polski
d2ma7xz
d2ma7xz
d2ma7xz
Więcej tematów
d2ma7xz

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj