Jedzie paliwo jądrowe dla Temelina
W szczecińskim porcie przeładowano we wtorek paliwo jądrowe dla elektrowni jądrowej w czeskim Temelinie. Pociąg z transportem paliwa jądrowego dla czeskiej elektrowni atomowej opuścił już województwo zachodniopomorskie. PKP nie chce ujawnić trasy przejazdu pociągu.
Pierwszy taki transport przeładowano w Szczecinie w kwietniu tego roku.
Jak poinformował rzecznik zarządu miasta Przemysław Borowiecki, prezydent Szczecina został poinformowany przez wojewodę zachodniopomorskiego o tym, że w porcie trwa przeładunek paliwa dla elektrowni atomowej w Temelinie.
Poinformowano także wszystkie służby odpowiedzialne za zabezpieczenie transportu - dodał rzecznik.
Polskie Koleje Państwowe ani nie potwierdzają, ani nie zaprzeczają tej informacji. Rzecznik przedsiębiorstwa poinformował, że PKP wyda w tej sprawie we wtorek specjalny komunikat. Informacji nie chciały potwierdzić także zarząd szczecińskiego portu i policja.
Jak poinformował minister środowiska Stanisław Żelichowski, resort środowiska nie wydawał zgody na transport paliwa jądrowego przez Polskę. Dodał jednak, że ustawa pozostawia te zagadnienia poza jego kompetencjami.
Ustawa o ochronie środowiska wyłącza zagadnienia związane z promieniowaniem jonizującym do kompetencji prezesa Państwowej Agencji Atomistyki. Rząd chce - w ramach likwidowania nadmiaru agencji - przypisać jej kompetencje do zadań ministra środowiska, ale obecne prawo nie pozwala mi w tę sferę ingerować - powiedział Żelichowski.
Każdorazowo zezwolenie na transport paliwa jądrowego wydaje prezes Agencji Atomistyki. Jeżeli prawo zostanie zmienione - może stanie się tak od 1 stycznia 2002 r. - to wtedy będę mógł mieć na to wpływ i wypowiadać się na ten temat - powiedział minister.
Wiceprezes Państwowej Agencji Atomistyki, Witold Łada, zapewnił, że transport jest bezpieczny i nie zagraża ludziom, ani środowisku. Mamy świadectwo odpowiedniej amerykańskiej służby dozoru jądrowego - podkreślił. Dodał, że paliwo jądrowe dla czeskiej elektrowni to tzw. świeże paliwo, czyli naturalny uran wzbogacony o izotop 235.
Jak podał Łada, pierwiastek umieszczony jest w specjalnych rurach, które z kolei są schowane w odpowiednich, szczelnych zasobnikach.
PAA wydała Polskim Kolejom Państwowym zezwolenie na przewóz materiałów jądrowych w Polsce. Jest ono ważne do końca roku. Z moich informacji wynika jednak, że więcej transportów w tym roku nie będzie - stwierdził Łada. (mk)