PolskaGreenpeace przeciwko rozkazowi inwigilacji ekologów

Greenpeace przeciwko rozkazowi inwigilacji ekologów

Greenpeace przeciwko rozkazowi inwigilacji ekologów
Źródło zdjęć: © PAP
23.02.2007 05:40

Wirtualna Polska otrzymała oświadczenie Greenpeace, w którym organizacja potępia rozkaz inwigilacji organizacji ekologicznych i wzywa do poszanowania praw obywatelskich.

Galeria

[

]( http://wiadomosci.wp.pl/batalia-o-doline-rospudy-6038700024857729g )[

]( http://wiadomosci.wp.pl/batalia-o-doline-rospudy-6038700024857729g )
Batalia o Dolinę Rospudy

Według informacji opublikowanych w dzisiejszym wydaniu "Dziennika", na rozkaz Komendanta Głównego Policji Konrada Kornatowskiego funkcjonariusze Policji "'mają rejestrować ekologów w policyjnych bazach danych. Ich nazwiska znajdą się tam obok niebezpiecznych kibiców, złodziei, gwałcicieli i morderców. Pod lupą mają znaleźć się działacze i organizacje zagrażające rządowemu programowi obwodnicy w dolinie Rospudy'."

Artykuł w "Dzienniku" przytacza również wypowiedzi znanych autorytetów nauk prawnych oraz byłego szefa Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Marka Biernackiego, którzy jednoznacznie stwierdzają, że są to działania niezgodne z prawem.

W związku z powyższym Maciej Muskat, dyrektor Greenpeace Polska, powiedział:

Greenpeace jest przyzwyczajony do takich metod poza Europą, ale nie przypuszczałem, że czasy rewizji i podsłuchów, które tak dobrze pamiętam z dzieciństwa, powrócą do Polski. Wydanie takiego rozkazu oznacza, że prawa obywatelskie, o który walczyło pokolenie moich rodziców, są zagrożone. W imię wartości demokratycznego państwa prawa, wzywam Pana Premiera do natychmiastowego wyciągnięcia konsekwencji wobec osób które wydały rozkaz, który w jawny sposób narusza owe wartości. Wierzę, że w interesie Polski leży pokazanie, że jest krajem, w którym niezależne i legalnie działające organizacje nie muszą obawiać się Orwellowskich metod - powiedział Maciej Muskat.

Jeszcze jedna próba w ratowaniu Rospudy

Organizacje pozarządowe i miłośnicy przyrody w obliczu łamania prawa nabyły "symboliczne metry kwadratowe działki", na której GDDKiA chce poprowadzić drogę ekspresową przez cenne torfowiska Rospudy. Działanie to pozwoliło na włączenie się do postępowania w sprawie pozwolenia na budowę, od którego wszyscy nowi właściciele złożyli odwołanie. W odwołaniu żądamy wstrzymania natychmiastowej wykonalności decyzji do czasu rozstrzygnięcia sprawy przez sąd.

Jeżeli władze odstąpią od realizacji obwodnicy w szkodliwym dla przyrody kształcie zobowiązujemy się przekazać grunt na cele społeczne.

Zobacz także: Dolina Rospudy

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także