Bratkowski: płynny kurs złotego utrzymuje niską inflację
Zdaniem wiceprezesa Narodowego Banku Polskiego odejście od płynnego kursu złotego, co postulują niektórzy politycy i powrót do jego ręcznego regulowania byłoby regresem w reformowaniu polskiej gospodarki.
W ostatnich dniach wicepremier Jarosław Kalinowski i wiceprzewodniczący Sejmowej Komisji Finansów Publicznych Stanisław Stec z SLD opowiedzieli się za wyznaczaniem przez rząd widełek kursów złotego. (...) Byłby to regres w reformowaniu polskiej gospodarki. Kurs regulowany był dostosowany do wysokiej, kilkunastoprocentowej inflacji - powiedział Andrzej Bratkowski w wywiadzie dla poniedziałkowej Gazety Wyborczej.
Kurs płynny pozwala utrzymać inflację na niskim poziomie, choć odbywa się to kosztem utrzymywania wysokich stóp procentowych - dodał.
Zdaniem Bratkowskiego kurs regulowany także wiąże się z ponoszeniem wysokich kosztów związanych ze sterylizacją szybkiego wzrostu podaży pieniądza na skutek napływu do Polski kapitału zagranicznego.
Według wiceprezesa NBP z politycznego punktu widzenia możliwe byłoby wprowadzenie zmian i powrót do ręcznego regulowania kursem złotego, gdyż koalicja rządowa ma większość w Sejmie. Jednak byłoby to krokiem wstecz jeśli chodzi o nasze wejście do Unii Europejskiej, gdyż będziemy musieli uzgodnić z Unią tzw. kurs centralny złotego względem euro i pasmo dopuszczalnych wahań kursu.(aka)