PolskaBędzie śledztwo ws. filmiku, który trafił do internetu?

Będzie śledztwo ws. filmiku, który trafił do internetu?

Prokuratura i służba więzienna wyjaśniają, czy doszło do niedopełnienia obowiązków przez pracowników nadzorujących monitoring w Areszcie Śledczym w Piotrkowie Trybunlaskim. Ma to związek z pojawieniem się w internecie nagrania z monitoringu w celi dla szczególnie niebezpiecznych osadzonych.

17.03.2017 21:21

Według służby więziennej, nagraniem mógł dysponować jeden z dwóch osadzonych, którzy występują na filmie. Zapis z monitoringu jest bowiem jednym z dowodów w sprawie o odszkodowanie, którą wytoczył on Skarbowi Państwa.

Rzecznik piotrkowskiej prokuratury okręgowej Witold Błaszczyk przyznaje, że widział nagranie i jego zdaniem - jeśli to jest autentyczny film z wewnętrznego monitoringu w areszcie - to materiał taki nie powinien wydostać się na zewnątrz i znaleźć w internecie.

- Wyjaśniamy, czy doszło do niedopełnienia obowiązków przez pracowników, którzy mają nadzór nad wewnętrznym monitoringiem w areszcie. Jest za wcześnie, by wypowiadać się w tej sprawie - powiedział prok. Błaszczyk.

Według gazety "Polska Dziennik Łódzki", która opisała sprawę, film można znaleźć na YouTube. Nagranie z celi aresztu dla szczególnie niebezpiecznych osadzonych trwa niecałe 5 minut. Można zobaczyć, jak "umeblowana" jest cela; osadzeni wykonują ćwiczenia. Jeden z mężczyzn występujących w filmie ma zamazaną w prostym programie komputerowym twarz, drugiego można bez problemu rozpoznać. Według gazety to Włodzimierz G., oskarżony m.in. o udział w łódzkiej "ośmiornicy" i zabójstwo.

Rzeczniczka prasowa Centralnego Zarządu Służby Więziennej ppłk Luiza Sałapa powiedziała, że służba więzienna także prowadzi postępowanie wyjaśniające w tej sprawie. Jednak - według niej - jeden z osadzonych widocznych na filmie mógł otrzymać to nagranie z sądu, do którego złożył pozew o odszkodowanie za utratę zdrowia.

- Prokuratoria Generalna, która reprezentuje Skarb Państwa w sprawach o odszkodowanie powyżej 70 tys. zł, dostała nagranie od dyrektora aresztu niejako jako dowód w sprawie, że ten osadzony nie jest chyba aż taki chory, skoro obaj ćwiczą na tym filmie. Płyta z nagraniem trafiła do sądu, a sąd przysłał do skazanego. On prawdopodobnie wyjeżdżał do sądu trzy dni po jej otrzymaniu i nie jest wykluczone, że tę płytę wziął ze sobą. Sprawę trzeba jednak wyjaśnić - zaznaczyła Sałapa.

Areszt Śledczy w Piotrkowie Trybunalskim to jeden z najnowocześniejszych tego typu obiektów w Polsce. Zajmuje powierzchnię prawie 5 ha. Ma 275 cel, jedno-, dwu- i trzyosobowych. Znajduje się tu także oddział dla niebezpiecznych przestępców. W 22 celach są 43 miejsca dla takich osób. Każda z tych cel monitorowana jest przez cała dobę. Teren aresztu obserwowany jest przez całą dobę przez 200 kamer, które podłączone są do centrum monitoringu.

Źródło artykułu:PAP
internetfilmareszt
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)