Trwa ładowanie...
09-03-2010 13:17

Żyją w strachu przez przyjaźń premiera z Putinem?

Po tym jak w Londynie zmarł, otruty polonem, były agent KGB Aleksander Litwinienko, jego rodzina wyjechała z Rosji - pisze brytyjski "The Guardian". Bojąc się o własne życie, bliscy Litwinienki schronili się we Włoszech. Odmówiono im jednak azylu. Zdaniem ojca zamordowanego rosyjskiego szpiega, za tą decyzją stoi premier Silvio Berlusconi - przyjaciel Władimira Putina.

Żyją w strachu przez przyjaźń premiera z Putinem?Źródło: AFP, fot: LEON NEAL
d1ur7d3
d1ur7d3

- Staliśmy się ofiarami gry politycznej - twierdzi Walter Litwinienko, którego cytuje brytyjski dziennik. - Berlusconi nie jest lepszy od Putina. Wszystkie europejskie rządy "flirtują" z Putinem. Berlusconiemu zależy na rosyjskim gazie, dlatego nie dostaniemy azylu - powiedział ojciec zabitego podpułkownika rosyjskich służb bezpieczeństwa.

Niewygodne informacje

Aleksander Litwinienko był agentem KGB, a później jego następczyni FSB. Ujawnił on, że służby często działały poza prawem. Twierdził również, że zamachy bombowe w Moskwie i Wołgodońsku w 1999 roku, w których zginęło w sumie około 300 ludzi, były dziełem FSB. Rosyjskie służby bezpieczeństwa oskarżyły o ataki czeczeńskich bojowników. Wkrótce po zamachach wybuchła druga wojna czeczeńska.

Litwinienko wyjechał z Rosji do Wielkiej Brytanii. W 2006 roku został otruty radioaktywnym izotopem polonu, który został mu prawdopodobnie podany w herbacie. Litwinienko zmarł w szpitalu w Londynie.

Poszukiwanie schronienie

W 2008 roku bliscy zamordowanego agenta: jego ojciec z żoną oraz przyrodnia siostra z mężem i dziećmi, przylecieli do Włoch, gdzie mieszkał już brat Aleksandra Litwinienki. Rodzina otworzyła restaurację, którą musiała jednak szybko zamknąć, ponieważ - jak ich poinformowała policja - była ona prowadzona nielegalnie. Obecnie ośmioosobowa rodzina żyje z pomocy charytatywnej.

- Podświadomie ciągle czuję strach (…). W każdym momencie może ktoś do mnie podejść i to będzie mój koniec - powiedział dziennikowi "The Guardian" Walter Litwinienko.

Rzecznik Berlusconiego poinformował jednak gazetę, że znajomość premierów Włoch i Rosji nie miały nic wspólnego z decyzją o azylu dla rodziny Litwinienki.

d1ur7d3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ur7d3
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj