Trwa ładowanie...
d2w4rwq
żydzi
17-12-2006 00:04

Żydowskie święto cudów i świateł - Chanuka w Warszawie

Sołeczność żydowska serdecznie zaprasza wszystkich warszawiaków do wspólnego świętowania Chanuki i do poczęstunku. W niedzielę o godz. 16.00 na Placu Grzybowskim, w Warszawie odbędzie się oficjalna uroczystość zapalenia świateł Chanukowych. Świece zapalą: Pani Prezydentowa Maria Kaczyńska, Prezydent Warszawy Pani Hanna Gronkiewicz – Waltz oraz czternastoletnia Ania Lewandowska

d2w4rwq
d2w4rwq

Chanuka jest jednym najbardziej radosnych świąt Żydowskich, obchodzone jest na pamiątkę niezwykłego cudu, który wydarzył się w trakcie powstania Żydowskiego przeciw wojskom króla Syryjskiego – powstania Machabauszy (ok. 160 p.n.e.).

Najważniejszą czynnością świąteczną jest zapalanie świec umieszczonych w ośmioramiennym świeczniku, zwanym "chanukija". Według tradycji, Żydzi odzyskali zbezczeszczoną przez wojska Syryjskie Świątynię. Znaleźli tam tylko jedno naczynie z oliwą do podtrzymywania świętego ognia. Oliwa ta mogła starczyć co najwyżej na jeden dzień, mimo tego rozpalono świecznik i tu się zdarzył cud. Oliwy wystarczyło na osiem dni, aż do Świątyni dotarła świeża oliwa. Dla upamiętnienia tego cudu w święto Chanuka zapalany jest ośmioramienny świecznik - chanukija.

To święto jest dla społeczności żydowskiej symbolem życia w wolności i świadectwem obecności Boga. Jest to święto radosne, czas rodzinnych spotkań, smakowitych posiłków i rozmaitych gier, dzieci dostają prezenty i tzw. chanukowe pieniądze ("gelt") w postaci monet z czekolady. Tradycyjną potrawą chanukową, mającą przypominać cudowną oliwę, są smażone na oliwie kruche placki ziemniaczane (zwane "latkes"), do skosztowania których zaproszeni są warszawiacy.

Na uroczystość zapraszają: Fundacja „Shalom”, Gmina Wyznaniowa Żydowska w Warszawie, The American Jewish Joint Distribution Committee, Towarzystwo Społeczno - Kulturalne Żydów w Polsce, Związek Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP.

d2w4rwq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2w4rwq
Więcej tematów