Trwa ładowanie...

Zwrot ws. KPO? Buda zdradza szczegóły

Są nowe informacje w sprawie pieniędzy na Krajowy Plan Odbudowy (KPO). Jak przekazał wiceminister Waldemar Buda, nie są one zbyt optymistyczne. Wypłata środków może opóźnić się w czasie.

Share
Co z KPO? Waldemar Buda przekazał nowe informacje Co z KPO? Waldemar Buda przekazał nowe informacje Źródło: East News, fot: Artur Barbarowski
dvs15cb

Wiceminister Finansów i Polityki Regionalnej Waldemar Buda zabrał głos w sprawie pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy. Informacje nie są najlepsze.

Co z KPO? Buda zabiera głos

- Pierwsze płatności, jakie z naszego z KPO wynikają, to jest drugie półrocze 2022 r. W tym roku możliwa jest jeszcze ewentualna zaliczka z puli krajowej. Ona nie jest aż tak istotna, jak niektórzy przywiązują do tego wagę - przekazał w rozmowie z dziennikarzami.

Jak podkreślił wiceminister, zaliczka na KPO nie przepadnie, nawet jeżeli Polska nie dojdzie do porozumienia z Komisją Europejską. - Zaliczka jest z puli, która Polsce przysługuje. To, czy wcześniej otrzymamy jakąś pulę, nie jest dla nas rzeczą konieczną, ani niezbędną - zaznaczył Waldemar Buda.

Wiceminister oburzony wystąpieniem Trzaskowskiego. "Jestem zażenowany"

Co z KPO? Buda o zaliczce

Jak stwierdził polityk, od początku stworzenia KPO pierwsze płatności były zaplanowane na II kwartał 2022 roku. - Pomijając zaliczkę, liczymy, że połowa roku to będzie ten moment - doprecyzował Buda.

dvs15cb

To trochę inna narracja niż ta, którą rząd przedstawiał jeszcze we wrześniu tego roku. Wówczas wiceminister Buda mówił o tym, że "nie ma najmniejszych wątpliwości", że Polska pieniądze z KPO otrzyma do końca roku.

KPO zależne od KE? Buda o Izbie Dyscyplinarnej SN

W czasie konferencji prasowej wiceminister Buda był pytany także o spór z Komisją Europejską dotyczący praworządności i działania Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

- Nie możemy doprowadzić do sytuacji, w której umorzymy postępowania dotyczące zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej przedstawicieli zawodów prawniczych, np. sędziów - zaznaczył Waldemar Buda.

Jak dodał polityk, jest z kolei zgoda na likwidację Izby Dyscyplinarnej SN. - W ciągu najbliższych tygodni jesteśmy w stanie przedstawić projekty, które będą tego dotyczyły. Ale w takiej kolejności: po pierwsze porozumienie na poziomie europejskim, zatwierdzenie KPO, a następnie reforma sądownictwa dużo szersza, niż mówi TSUE i KE - mówił wiceminister.

dvs15cb

Źródło: PAP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
dvs15cb

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dvs15cb
dvs15cb
Więcej tematów