Zwrot ws. KPO? Buda zdradza szczegóły
Są nowe informacje w sprawie pieniędzy na Krajowy Plan Odbudowy (KPO). Jak przekazał wiceminister Waldemar Buda, nie są one zbyt optymistyczne. Wypłata środków może opóźnić się w czasie.
Wiceminister Finansów i Polityki Regionalnej Waldemar Buda zabrał głos w sprawie pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy. Informacje nie są najlepsze.
Co z KPO? Buda zabiera głos
- Pierwsze płatności, jakie z naszego z KPO wynikają, to jest drugie półrocze 2022 r. W tym roku możliwa jest jeszcze ewentualna zaliczka z puli krajowej. Ona nie jest aż tak istotna, jak niektórzy przywiązują do tego wagę - przekazał w rozmowie z dziennikarzami.
Jak podkreślił wiceminister, zaliczka na KPO nie przepadnie, nawet jeżeli Polska nie dojdzie do porozumienia z Komisją Europejską. - Zaliczka jest z puli, która Polsce przysługuje. To, czy wcześniej otrzymamy jakąś pulę, nie jest dla nas rzeczą konieczną, ani niezbędną - zaznaczył Waldemar Buda.
Wiceminister oburzony wystąpieniem Trzaskowskiego. "Jestem zażenowany"
Co z KPO? Buda o zaliczce
Jak stwierdził polityk, od początku stworzenia KPO pierwsze płatności były zaplanowane na II kwartał 2022 roku. - Pomijając zaliczkę, liczymy, że połowa roku to będzie ten moment - doprecyzował Buda.
To trochę inna narracja niż ta, którą rząd przedstawiał jeszcze we wrześniu tego roku. Wówczas wiceminister Buda mówił o tym, że "nie ma najmniejszych wątpliwości", że Polska pieniądze z KPO otrzyma do końca roku.
KPO zależne od KE? Buda o Izbie Dyscyplinarnej SN
W czasie konferencji prasowej wiceminister Buda był pytany także o spór z Komisją Europejską dotyczący praworządności i działania Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.
- Nie możemy doprowadzić do sytuacji, w której umorzymy postępowania dotyczące zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej przedstawicieli zawodów prawniczych, np. sędziów - zaznaczył Waldemar Buda.
Jak dodał polityk, jest z kolei zgoda na likwidację Izby Dyscyplinarnej SN. - W ciągu najbliższych tygodni jesteśmy w stanie przedstawić projekty, które będą tego dotyczyły. Ale w takiej kolejności: po pierwsze porozumienie na poziomie europejskim, zatwierdzenie KPO, a następnie reforma sądownictwa dużo szersza, niż mówi TSUE i KE - mówił wiceminister.
Źródło: PAP