Zwolnimy unijnych urzędników z podatków?
Zwolnienie urzędników Unii Europejskiej pracujących w Polsce z podatku dochodowego i inne zwolnienia podatkowe przewiduje nowelizacja ustawy o PIT i CIT. Sejm zdecydował głosami koalicji o przesłaniu ustawy do dalszych prac, opozycja była temu przeciwna.
Ustawa przewiduje między innymi, że zwolnione z podatku są dochody z licencji i praw autorskich - jeśli dysponująca nimi spółka jest zależna od firmy mającej siedzibę w innym państwie członkowskim. Opodatkowanie tych dochodów dokonuje się w państwie, gdzie mieści się spółka-matka.
Na podobnej zasadzie rozwiązany jest przepis dotyczący podatku dochodowego od oszczędności jeśli osoba mieszkająca w innym kraju unijnym ma dochody z oszczędności w Polsce to płaci od nich podatek w swoim miejscu zamieszkania.
Przepisy te wynikają z unijnych dyrektyw przyjętych przez Komisję Europejską w zeszłym roku. Opozycja domagała się odrzucenia tego projektu ustawy w pierwszym czytaniu. Zdaniem Jana Rokity, szefa klubu parlamentarnego Platformy Obywatelskiej, która zgłosiła taki wniosek, przepisy te mogą przynieść znaczny uszczerbek naszemu budżetowi. "Nie można w momencie kryzysu finansów publicznych w tak bezmyślny sposób wprowadzać do polskiego prawa przepisów, które otwierają szeroko drzwi na omijanie płacenia podatków" - powiedział Rokita. Dariusz Grabowski z Ligi Polskich Rodzin również zarzucał rządowi, że na wejściu w życie tej ustawy ucierpi budżet.
Ministerstwo Finansów zapewnia, że w przypadku tych przepisów stosowana będzie zasada wzajemności, a urzędnicy unijny zwolnieni są z płacenia podatków dochodowych także w innych krajach członkowskich.
Wiceminister finansów Elżbieta Mucha powiedziała, że Polska wystąpiła o okresy przejściowe w stosowaniu tych podatków i powinniśmy je otrzymać na początku maja, ale ustawę powinniśmy wprowadzić 1 maja. Potem ewentualnie zostanie skorygowana o okresy przejściowe.
Do drugiego czytania ustawy ma dojść jeszcze na tym posiedzeniu Sejmu.