ŚwiatZwolennicy Janukowycza zablokowali kancelarię Juszczenki

Zwolennicy Janukowycza zablokowali kancelarię Juszczenki

Około 1000 zwolenników prorosyjskiej koalicji Partii Regionów Ukrainy, socjalistów i komunistów blokowało od godzin popołudniowych dwa wejścia do kancelarii prezydenta Ukrainy Wiktora Juszczenki. Blokadę przerwano wieczorem.

Zwolennicy Janukowycza zablokowali kancelarię Juszczenki
Źródło zdjęć: © AFP

Galeria

[

]( http://wiadomosci.wp.pl/kryzys-parlamentarny-na-ukrainie-6038674310861441g )[

]( http://wiadomosci.wp.pl/kryzys-parlamentarny-na-ukrainie-6038674310861441g )
Juszczenko rozwiązał parlament na Ukrainie

Stojący na czele blokady zwolennicy premiera Wiktora Janukowycza wykrzykują hasła jedności kraju i narodu. Domagali się cofnięcia dekretu prezydenta o rozwiązaniu Rady Najwyższej i przedterminowych wyborach parlamentarnych.

Dostępu do wnętrza kancelarii strzegą młodzi ludzie z radykalnego proprezydenckiego ugrupowania Pora. Wystawili oni swą wartę na ul. Bankowej, przy której znajduje się siedziba prezydenta, już we wtorek - dzień po tym jak Juszczenko ogłosił swój dekret.

Kiedy zwolennicy koalicji wykrzykiwali "Juszczenko zdrajca", ludzie z Pory odpowiadali im "Juszczenko z narodem".

Staramy się wykończyć ich śmiechem i żartami. Oni domagają się sprawiedliwości, my odpowiadamy "Ukraina bez oligarchów". To hasło do nich przemawia, chociaż przyszli tu, by bronić koalicji tworzonej właśnie przez oligarchów - powiedział Andrij, który przyjechał bronić siedziby prezydenta aż ze Lwowa.

Po godzinnym pikietowaniu kancelarii Juszczenki część zwolenników koalicji powróciła się na centralny plac Kijowa, Majdan Niepodległości, gdzie od rana trwa wiec Partii Regionów, komunistów i socjalistów. Na miejscu pozostała ok. 300-osobowa grupa sympatyków koalicji.

Hasło zablokowania ulicy Bankowej rzucił wcześniej socjalista Mykoła Rudkowski, minister transportu w rządzie premiera Janukowycza.

Jeśli to nie pomoże, jutro zablokujemy Chorużiwkę i Koncza- Zaspę - krzyczał, mając na myśli rodzinną wieś prezydenta i elitarną dzielnicę pod Kijowem, gdzie mieszka Juszczenko.

Wcześniej w środę 20-osobowa grupa deputowanych koalicji wdarła się do siedziby Centralnej Komisji Wyborczej i zajęła gabinet jej szefa Jarosława Dawydowycza. Kiedy media zaczęły donosić o okupacji gabinetu, deputowani ogłosili, że... przyszli jedynie porozmawiać z Dawydowyczem.

Wydarzenia w Kijowie to wynik kryzysu, do którego doszło po wydaniu przez prezydenta Juszczenkę dekretu o rozwiązaniu parlamentu i przeprowadzeniu 27 maja przedterminowych wyborów. Rząd Janukowycza i większość parlamentarna odmówiły wykonania tego dekretu twierdząc, że prezydent naruszył prawo. Juszczenko twierdzi, że koalicja zmusza, także przekupstwem, do przechodzenia opozycyjnych deputowanych do prorządowych frakcji, co stwarza zagrożenie dla demokracji na Ukrainie. (al,ak)

Jarosław Junko

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)