Związki i samorządy: konieczne zwiększenie nakładów na ochronę zdrowia
Bez zwiększenia publicznych nakładów na ochronę zdrowia do poziomu minimum 6% PKB nie można zapewnić Polakom bezpiecznego, nowoczesnego systemu opieki zdrowotnej, a jego pracownikom godnych wynagrodzeń - uważają przedstawiciele kilkunastu związków zawodowych i samorządów ochrony zdrowia.
W przesłanym, wypracowanym wspólnie oświadczeniu związki podkreślają, że bez względu na poziom nakładów na ochronę zdrowia pracownicy medyczni "nie mogą być zakładnikami zobowiązań państwa wobec obywateli".
"Dlatego niezwłocznie należy stworzyć gwarancje minimalnych wynagrodzeń fachowych pracowników medycznych na godnym poziomie" - czytamy w oświadczeniu.
Autorzy oświadczenia popierają płacowe dążenia pracowników medycznych. "Wzrost wynagrodzeń powinien być sfinansowany w całości ze wzrostu publicznych nakładów na ochronę zdrowia. Do tego czasu wszystkie rezerwy finansowe będące w dyspozycji Narodowego Funduszu Zdrowia powinny być kierowane na wzrost wynagrodzeń pracowników medycznych" - czytamy.
Popierają także projekty aktów prawnych zmierzające do precyzyjnego określenia zakresu zadań publicznego systemu ochrony zdrowia (tzw. koszyk świadczeń gwarantowanych) z jednoczesnym zapewnieniem odpowiednich źródeł jego finansowania oraz rozwiązania, które mają zapewnić dodatkowe środki na ochronę zdrowia. Chodzi m.in. o dodatkowe ubezpieczenia zdrowotne czy finansowanie leczenia ofiar wypadków drogowych z OC.
Autorzy oświadczenia apelują o masowy udział w zapowiadanej na 19 czerwca manifestacji pracowników ochrony zdrowia w Warszawie.
Pod oświadczeniem podpisali się przedstawiciele Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych, Międzyzakładowego Związku Zawodowego Techników Analityki Medycznej, Naczelnej Rady Aptekarskiej, Naczelnej Rady Lekarskiej, Naczelnej Rady Pielęgniarek, Ogólnopolskiego Związku Zawodowego "Fizjoterapia", Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy, Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy Stomatologów Kas Chorych, Ubezpieczeń Zdrowotnych i Wolnopraktykujących, Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pracowników Diagnostyki Medycznej i Fizjoterapii, Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pracowników Fizjoterapii, Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Techników Medycznych Elektroradiologii, Związku Zawodowego Anestezjologów, Związku Zawodowego Neonatologów.
Rząd chce przeznaczyć na świadczenia zdrowotne 5,8 mld zł dodatkowych pieniędzy z budżetu państwa w 2008 r. i 852 mln w tym roku z nadwyżki NFZ. Pieniądze mają być przeznaczone na zwiększenie świadczeń medycznych i wzrost ich wartości, co wpłynie na wzrost płac pracowników tej branży.
Rząd przygotował też projekty dwóch ustaw: o przekazywaniu środków finansowych świadczeniodawcom na wzrost wynagrodzeń i o zakładach opieki zdrowotnej, w których są gwarancje, że ubiegłoroczna podwyżka w wysokości 30% będzie zachowana na dalsze lata oraz że w przyszłych latach wzrost płac dla pracowników służby zdrowia będzie przeprowadzony w sposób równomierny.