Związek Nauczycielstwa Polskiego krytykuje pomysł "amnestii" dla maturzystów
Związek Nauczycielstwa Polskiego (ZNP)
uważa, że zapowiedziana przez wicepremiera, ministra edukacji
Romana Giertycha "amnestia" dla części maturzystów, którzy nie
zdali jednego z egzaminów, podważa dopiero co krystalizujący się
system nowej matury oraz psuje tworzony system egzaminów
zewnętrznych.
Inaczej ocenia zapowiedź Giertycha przewodniczący Sekcji Krajowej Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" Stefan Kubowicz. Nie jestem zdziwiony propozycją, toleruję ją, być może jest ona nawet dobra - powiedział Kubowicz, zastrzegając, że nie zna szczegółów pomysłu ministra.
W sobotę Roman Giertych zapowiedział, że każdy, kto zda co najmniej cztery z pięciu części matury (egzaminy pisemne: z języka polskiego, języka obcego i wybranego przedmiotu oraz egzaminy ustne: z języka polskiego i języka obcego), a łączny wynik z egzaminu wyniesie co najmniej 30%, zaliczy maturę i otrzyma świadectwo dojrzałości.
Jak napisał prezes ZNP Sławomir Broniarz w oświadczeniu przekazanym, system egzaminów zewnętrznych wymaga ewolucyjnego, a nie administracyjnego doskonalenia.
"Kolejne decyzje ministra dowodzą, że największym zagrożeniem dla oświaty jest... minister edukacji, który wykorzystuje tę funkcję wyłącznie dla profitów politycznych i próby zmiany swojego wizerunku wśród młodzieży. Dlatego ZNP konsekwentnie domaga się dymisji Romana Giertycha z funkcji ministra edukacji - dla dobra edukacji" - czytamy w oświadczeniu.
Według ZNP, "amnestia" dla maturzystów może spowodować powrót do egzaminów na studia oraz obniżanie jakości kształcenia.
Natomiast Kubowicz, odnosząc się do używanego przez media sformułowania "amnestia dla maturzystów", powiedział: Czasem robiona jest amnestia dla dorosłych, to dlaczego nie zrobić jej dla młodych ludzi. Propozycja jej to być może przyznanie, że być może próg został postawiony przed maturzystami za wysoko. Raz można spuścić zasłonę miłosierdzia.
Wciąż dorabiamy się dobrego systemu egzaminów zewnętrznych. Podczas "dorabiania się" możliwe są poprawki - zauważył Kubowicz.
W tym roku matury nie zdał co piąty maturzysta. "Amnestia", według szacunkowych danych MEN, ma dotyczyć ok. 50 tys. osób. Tegoroczni maturzyści objęci nowymi wytycznymi ministra edukacji otrzymają świadectwa maturalne we wrześniu, tak by mieli szansę złożyć jeszcze dokumenty na studia.