Trwa ładowanie...
deq7c9q

ZUS w Niemczech - jeszcze bardziej skomplikowany

Kłopoty z odliczeniem składki na
ubezpieczenie zdrowotne za Polaków pracujących w Niemczech oraz
problemy z wyliczeniem dla nich składek na ZUS, to główne
zmartwienia polskich pracodawców zatrudniających Polaków w RFN.

deq7c9q
deq7c9q

W piątek kończy się 18 edycja Polsko-Niemieckich Dni Poradnictwa. Wzięło w nich udział około 100 pracodawców i 300 osób indywidualnych.

Według doradcy prezesa ZUS Andrzeja Pędzierskiego, pracodawcy skarżą się przede wszystkim na bardzo wysokie koszty zatrudniania w Niemczech, wynikające z wysokości składek na ubezpieczenie społeczne. Podstawa wyliczenia takiej składki to wynagrodzenie pracownika w euro przeliczone na złotówki, pomniejszone o diety wynikające z dni pobytu pracownika w Niemczech oraz powiększone o koszty zakwaterowania takiego pracownika.

Pracodawcy skarżą się, że jest to skomplikowane i kosztowne, przez co mają niższą rentowność niż firmy niemieckie - powiedział Pędzierski. Dodał, że pracodawcy chcieliby, by podstawą wymiaru wyliczenia składki było przeciętne wynagrodzenie pracownika w gospodarce narodowej w kraju, wyliczone przez GUS, tak jak przed 1998 rokiem.

Z kolei członkini zarządu niemieckiego Federalnego Zakładu Ubezpieczeń Pracowników Umysłowych Anne Meurer zaapelowała, by osoby, które kiedyś pracowały na obszarze NRD postarały się o skompletowanie wszelkiej dokumentacji, która może być dla nich przydatna do wyliczenia świadczeń z tytułu ubezpieczenia społecznego. Zakłady, które zostały tam zlikwidowane lub będą zlikwidowane, mają obowiązek przechowywać dokumentację dotyczącą pracowników do 2006 roku. Potem te dokumenty mogą zostać zniszczone.(ck)

deq7c9q
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
deq7c9q
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj