PolskaZTM sprawdza, czy MPK włącza klimatyzację w tramwajach i autobusach

ZTM sprawdza, czy MPK włącza klimatyzację w tramwajach i autobusach

Jeśli temperatura na zewnątrz wynosi więcej niż 23 stopnie Celsjusza, w poznańskich tramwajach i autobusach musi być włączona klimatyzacja. Za nieprzestrzeganie tego wymogu, MPK i innym przewoźnikom grozi kara równa jeździe bez biletu.

ZTM sprawdza, czy MPK włącza klimatyzację w tramwajach i autobusach
Źródło zdjęć: © WP.PL | Zenon Kubiak
Zenon Kubiak

04.07.2015 | aktual.: 05.07.2015 09:22

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Ten temat wraca praktycznie każdego lata, kiedy tylko temperatury zaczną przekraczać 30 stopni Celsjusza. Wielu pasażerów komunikacji miejskiej zgłasza, że w autobusach i tramwajach wyposażonych w klimatyzację, nie jest ona uruchamiana. MPK już kilka lat temu tłumaczyło, że to nieprawda.

- Temperatura w pojazdach MPK ustawiona jest automatycznie na 22 stopnie. Kierowcy i motorniczowie nie mogą jej regulować, włączać ani wyłączać – wyjaśniała dwa lata temu Iwona Gajdzińska, rzecznik prasowy MPK Poznań.

Jak tłumaczyła, na wyższą temperaturę w tramwajach i autobusach wpływa to, że zatrzymują się one co chwilę na przystankach i otwierając drzwi, wpuszczają do wnętrza gorące powietrze. W tej sytuacji klimatyzacja nie jest w stanie zapewnić odpowiednio niższej temperatury.

Nie wszystkich jednak takie wyjaśnienia przekonują.

- Mam wrażenie, że nasi przewoźnicy (głównie MPK) często oszczędzają na klimatyzacji, nie włączają jej albo nie sprawdzają, czy funkcjonuje ona prawidłowo – stwierdził na Facebooku Tomasz Wierzbicki, radny Prawa do Miasta, który złożył w tej sprawie interpelację, proponując, aby poznański ZTM brał przykład ze swojego odpowiednika w stolicy, gdzie latem kontrolerzy sprawdzają temperatury w pojazdach komunikacji miejskiej. Jeśli przekracza ona 25 stopni Celsjusza, ZTM nakłady kary na przewoźnika, które mogą wynieść nawet równowartość 20 proc. wynagrodzenia za dany kurs.

Jak się okazuje, Zarząd Transportu Miejskiego w Poznaniu takie kontrole już przeprowadza.

- Kontrolę standardów świadczonych usług i stwierdzanie ewentualnych naruszeń prowadzi na rzecz ZTM Poznań podmiot zewnętrzny w ramach „Badania jakości i efektywności komunikacji miejskiej w Poznaniu” – wyjaśnia Wirtualnej Polsce Bartosz Trzebiatowski, rzecznik prasowy ZTM.

Umowa nakłada na przewoźników, z którymi ZTM ma podpisaną umowę, obowiązek włączania klimatyzacji w autobusach i tramwajach, gdy temperatura na zewnątrz przekracza 23 stopnie Celsjusza. Rzecz jasna dotyczy to tylko pojazdów wyposażonych w klimatyzację.

- Kara umowna za naruszenie ww. standardu tj. niewłączenie klimatyzacji w przestrzeni pasażerskiej, jest równa wysokości opłaty dodatkowej ustalonej uchwałą Rady Miasta Poznania. Aktualnie jest to 280 zł – mówi Trzebiatowski.

Przeprowadzone tego lata kontrole nie wykazały jednak żadnego przypadku niewłączanie klimatyzacji.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

Komentarze (33)