Trwa ładowanie...
d3obnds

Zrywają plakaty, bo widzą gwiazdę Dawida. "Trzeba to palić"

Niektórych plakaty z gwiazdą Dawida drażnią tak bardzo, że zrywają je z ulicznych słupów. Nawołują nawet do ich palenia. - Widzą koronę, gwiazdę Dawida i ziszczają się ich teorie spiskowe o Żydach - ocenia szef Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Rozwieszone na ulicach plakaty wzbudziły skrajne emocje
Rozwieszone na ulicach plakaty wzbudziły skrajne emocje (Facebook.com, Fot: Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych)
d3obnds

Plakat promuje spektakl teatralny "Król" - sztukę na podstawie powieści Szczepana Twardocha o tym samym tytule. Widnieje na nim gwiazda Dawida, a nad nią korona.

"Plakat obnaża, czyli działa"

Autorem plakatu jest Luka Rayski. W swoim dorobku ma m.in. dobrze znany plakat "Konstytucja" - wykorzystywany np. podczas marszów KOD. Jednak jego ostatnie dzieło wzbudziło znacznie większe emocje. "Widocznie niektórym podoba się tak bardzo, że chcą go wziąć do domu" - stwierdza ironicznie autor na jednym z portali społecznościowych.

d3obnds

Zaś reakcje na plakat są skrajne. "Czy to jest polski symbol, o którym nie wiemy? Czy też może żydowski okupant czuje się w Polsce już zupełnie swobodnie? Dlaczego nikt tego nie zamaluje? Nie zedrze?" - pyta Julia. "Trzeba to palić" - nawołuje Arek. "Dziwię się, że nikt tego nie zamalował!" - oznajmia Michał.

Do sytuacji odniósł się również sam Szczepan Twardoch. "Są więc takie obszary wzmożenia polskości, jej najintensywniejsze erupcje, w których staje się się ona po prostu chorobą mózgu" - stwierdził. I zwrócił się do autora: "(...) ma pan wyłącznie powody do satysfakcji. O istnieniu tego absurdalnego, a jednak tak głęboko wpisanego w polskość antysemickiego resentymentu wiedzieliśmy już wcześniej, prawda? Trudno było zakładać, że zniknął nagle. Pański plakat wyciąga go na światło dzienne. Obnaża. Znaczy się - działa."

    Instagram.com
(Instagram.com, Fot: luka rayski)

Jak się dowiedzieliśmy, Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych zgłosi obraźliwe wpisy do prokuratury. - To są treści jawnie antysemickie, nawołujące do nienawiści - stwierdza w rozmowie z WP szef Ośrodka, Rafał Gaweł. - Pewnie tym osobom nie chce się nawet przeczytać, że to spektakl teatralny. Widzą koronę, gwiazdę Dawida i ziszczają się ich teorie spiskowe o Żydach, którzy przejmuję władzę nad Polską - dodaje.

d3obnds

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Skandal obyczajowy z udziałem posła PiS. Cymański komentuje

d3obnds

Podziel się opinią

Share
d3obnds
d3obnds
Więcej tematów