Trwa ładowanie...

Luzowanie obostrzeń. Rzecznik MZ wyjaśnia i wskazuje termin

Jak przekazał rzecznik Ministerstwa Zdrowia, możliwe, że w marcu zniesiona zostanie część obostrzeń związanych z COVID-19. Wojciech Andrusiewicz zaznaczył jednak, że zostaną z nami maseczki. W komunikacie odniósł się także do aktualnej sytuacji epidemicznej.

Share
Wojciech Andrusiewicz o zniesieniu obostrzeń  Wojciech Andrusiewicz o zniesieniu obostrzeń Źródło: East News, fot: Paweł Wodzyński
d2l5vow

- Zgodnie z zapowiedziami ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, jeżeli trend spadkowy epidemii będzie obserwowany w najbliższych dniach, to zakładamy, że do końca przyszłego tygodnia, po rekomendacjach przedstawionych przez ministra panu premierowi, zapewne zechcemy ogłosić to, co będzie miało miejsce w marcu i zapewne będzie to schodzenie z pewnych obostrzeń - mówił Wojciech Andrusiewicz na piątkowej konferencji prasowej.

W marcu zostają z nami maseczki. "Z części obostrzeń będzie można zejść"

Andrusiewicz podkreślił jednak, że nie należy spodziewać się tego, że od 1 marca zniesiony zostanie obowiązek zasłaniani ust oraz nosa maseczką.

- W maseczkach na razie jeszcze na pewno zostaniemy, ale z części obostrzeń będzie można zejść, zważywszy na to, że trend spadkowy jest w naszym kraju cały czas obserwowany - wyjaśnił rzecznik resortu zdrowia.

d2l5vow

- Widzimy również to, co dzieje się na świecie, w innych państwach, które zapowiadają stopniowe luzowanie obostrzeń. Nie jesteśmy ani w czołówce, ani na końcu stawki, raczej w środku państw, które zapowiadają pewne luzowanie - podkreślił.

Zobacz też: Sankcje wobec Rosji? Miller: Putin musi to poważnie analizować

Koronawirus w Polsce. Wojciech Andrusiewicz o aktualnych danych

Andrusiewicz odniósł się także do aktualnych danych epidemicznych. - Dzisiaj mamy kolejny dzień obserwowanych spadków zakażeń. Spadki, porównując piątek do piątku, wynoszą 30 proc. - mówił Andrusiewicz podczas konferencji prasowej.

d2l5vow

- Po dzisiejszych porannych wynikach widzimy, że jutro spadki będą porównywalne. Trend schodzenia dość szybkiego z piątej fali, utrzymuje się - dodał.

Rzecznik resortu zdrowia zaznaczył również, że Omikron stanowi ponad 97 proc. wszystkich badanych, sekwencjonowanych przypadków koronawirusa w Polsce.

- To jest 18 800 przypadków zakażeń Omikronem, czyli ponad 97 proc. wszystkich badanych, sekwencjonowanych przypadków koronawirusa w kraju. Myślę, że w przyszłym tygodniu osiągniemy 100 proc. - powiedział Andrusiewicz.

Rzecznich MZ o "schodzeniu" z piątej fali

- Trend schodzenia z piątej fali utrzymuje się. Potwierdza to m.in. spadek w ostatnich trzech dniach liczby zajętych łóżek w szpitalach covidowych. To spadek na poziomie 1500 zajętych łóżek - mówił rzecznik MZ.

d2l5vow

Zdaniem Andrusiewicza do końca lutego ten spadek będzie rzędu 5 tys. Rzecznik dodał jednak, że "szpitale tymczasowe na pewno będą utrzymywane w gotowości, jako otwarte przynajmniej do czerwca, ale to nie jest też tak, że te szpitale zostaną potem całkowicie wygaszone".

- Mimo że schodzimy z piątej fali epidemii, szczepienia nadal są bardzo ważne. Jeżeli obserwujemy, że coraz więcej dzieci mamy zaszczepionych - dzieci w wieku 12-17 lat ponad milion, a w wieku 5-11 lat w granicach 600 tys. - to widzimy też, jak spada wskaźnik dzieci zakażonych - dodał Andrusiewicz.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2l5vow
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2l5vow
d2l5vow
Więcej tematów