Żonaci mężczyźni w kościele. Przełomowa decyzja diecezji kieleckiej
Rewolucja w diecezji kieleckiej. Biskup Jan Piotrowski w odpowiedzi na zachętę papieża zdecydował się wprowadzić diakonat stały. To przełomowa decyzja, która oznacza, że w kościołach posługę rozpoczną żonaci mężczyźni.
Komunikat w tej sprawie pojawił się na stronie diecezji. Zostanie odczytany wiernym już w niedzielę 2 października.
- W odpowiedzi na zachętę Ojca Świętego Franciszka, chcemy podjąć w naszej diecezji przygotowania do rozpoczęcia formacji mężczyzn do diakonatu stałego, zarówno żonatych, jak i tych, którzy chcą pozostawać w bezżenności, a doświadczają łaski powołania do diakonatu - przekazuje wiernym biskup Piotrowski.
Diakonami stałymi zostać mogą mężczyźni w wieku od 25 lat. Jeśli chodzi o żonatych mężczyzn, to muszą mieć ukończony 35. rok życia, pięcioletni staż małżeński i zgodę żony. Wszyscy kandydaci powinni posiadać wykształcenie wyższe z zakresu teologii.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Ogromne problemy Kościoła w Polsce. "Można było przewidzieć, co się stanie"
- Nie są to jednak posługi nowe. Obecne były w Kościele na przestrzeni jego długich dziejów, a tradycja diakonatu stałego sięga aż czasów apostolskich. To bogactwo posług w Kościele nic nie straciło na ważności i wartości, a wręcz przeciwnie, są dla Kościoła także dziś darem służącym realizacji jego posłannictwu w świecie. Wierność bowiem przeszłości i odpowiedzialność za teraźniejszość są nieodzownymi warunkami, aby Kościół mógł spełniać swoją misję w świecie - twierdzi Jan Piotrowski.
Jakie zadania wykonują diakoni?
Należy jednak pamiętać , że diakoni nie mogą sprawować mszy świętej, spowiadać i udzielać sakramentu namaszczenia chorych. Mogą natomiast głosić słowo boże, nauczać, udzielać chrztu, ślubów czy rozdawać komunię świętą.
- Jedne posługi ustanawiane są przez święcenia, a więc przez sakramentalne działanie Kościoła takie jak święcenia biskupie, prezbiteriatu i diakonatu zarówno jako etapu do święceń prezbiteriatu czy jako diakonatu stałego. Inne natomiast posługi powierzane są świeckim mężczyznom i kobietom przez obrzęd ustanowienia ich lektorami, akolitami i katechistami. Każda z tych posług ma do spełnienia w Kościele określone posłannictwo i zadania - przypomina biskup kielecki.
Czytaj też: