PolskaŻołnierze wysłani, a poparcie spada

Żołnierze wysłani, a poparcie spada


Prezydent Aleksander Kwaśniewski pożegnał w środę w Brodnicy kontyngent miejscowego 4. Pułku Chemicznego, który weźmie udział w operacji rozbrajania Iraku. Tymczasem ostatnie sondaże pokazały, że poparcie rodaków dla wysłania polskiego wojska na front spadło.

Żołnierze wysłani, a poparcie spada
Źródło zdjęć: © PAP

Obraz
© Prezydent Aleksander Kwaśniewski żegna żołnierzy (PAP/Wojtek Szabelski)

69% Polaków jest przeciw wysłaniu naszego wojska na front ewentualnej wojny w Iraku, o 6 pkt. proc. więcej niż na początku stycznia - wynika z sondażu opublikowanego przez Ośrodek Badań Opinii Publicznej. Wysłanie polskich żołnierzy na front w Iraku popiera 21% badanych, o 5 pkt. proc. mniej niż dwa miesiące temu.

58% pytanych opowiedziało się za wysłaniem wojska na tyły (w styczniu 60%), a jedna trzecia (33%, w styczniu 30%) jest temu przeciwna.

Porównanie wyników sondaży z marca i stycznia tego roku wykazuje, że wzrósł sprzeciw Polaków wobec ewentualnego korzystania przez USA z baz w Polsce - z 44 do 55%. Mniej jest także zwolenników udostępniania amerykańskim samolotom polskiej przestrzeni powietrznej (spadek z 50% do 46).

50% badanych sądzi, że Polska zrobiła źle, a 28%, że Polska zrobiła dobrze stając po stronie Ameryki, a nie krajów Unii Europejskiej w sporze o postępowanie wobec Iraku. Między styczniem a marcem wzrosła przewaga zwolenników zachowania przez Polskę całkowitej neutralności w wojnie nad ich przeciwnikami - z 5 do 10 punktów proc.

Z badań wynika, że mężczyźni (24%) bardziej niż kobiety (18%) popierają zaangażowanie Polski w działania wojenne. Przeciwnych udziałowi Polski w działaniach zbrojnych w Iraku jest znacznie więcej, praktycznie tyle samo mężczyzn co kobiet (70 i 69%).

Większe poparcie dla wysłania żołnierzy na wojnę znajdziemy wśród badanych do 30. roku życia - za udziałem Polaków w operacjach wojennych jest 28-30% badanych. Pomysł ten popiera o połowę mniej ludzi powyżej 40. roku życia (14-17%).

Osoby z wykształceniem podstawowym są najbardziej niechętne angażowaniu się Polski w wojnę (73%), wśród osób z wyższym wykształceniem przeciwnych uczestnictwu w wojnie jest 59%. Mieszkańcy miast bardziej popierają udział w wojnie niż mieszkańcy wsi.

Sondaż został przeprowadzony w dniach 8-10 marca 2003 r. na reprezentatywnej grupie 1005 osób powyżej 15. roku życia.(reb)

Źródło artykułu:PAP
wojskopolskaspołeczeństwo
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)