Trwa ładowanie...
24-04-2007 18:15

Zoll: premier chce wrócić do kodeksu karnego z PRL


Zmiany w Kodeksie karnym przyjęte w projekcie Rady Ministrów są niepotrzebne i populistyczne - uważa były prezes Trybunału Konstytucyjnego prof. Andrzej Zoll. Jego zdaniem, proponowane rozwiązania zbliżają Polskę do systemu, który nie jest systemem demokratycznego państwa prawnego. W opinii Zolla, projekt kodeksu zaproponowany przez resort sprawiedliwości nie jest oryginalny, gdyż jest to przywrócenie kodeksu PRL z 1969 roku - tylko bardziej zaostrzonego.

Zoll: premier chce wrócić do kodeksu karnego z PRLŹródło: PAP
d2bu3gn
d2bu3gn

Premier Jarosław Kaczyński, mówiąc o planowanych zmianach w kodeksie, powiedział m.in., że sensem projektu jest odejście od krytykowanego przez nas bardzo mocno Kodeksu karnego z 1997 r., tego kodeksu, który jest kojarzony z nazwiskiem prof. Zolla przede wszystkim.

Zoll odpowiada: Chciałbym przypomnieć premierowi Kaczyńskiemu, że kiedy razem siedzieliśmy przy Okrągłym Stole, to krytykowaliśmy kodeks z 1969 roku jako nieludzki i niehumanitarny.

Jeśli projektowane zmiany zostaną wprowadzone, polski Kodeks karny będzie zdecydowanie odbiegał od standardów europejskich - ocenił Zoll. Zaznaczył, że aktualne przepisy i tak są już stosunkowo surowe na tle innych krajów Europy.

Przykładem niepotrzebnych rozwiązań, zdaniem Zolla, są rozszerzone w projekcie granice obrony koniecznej. Mamy bardzo szerokie granice obrony koniecznej, dodatkowe ich rozszerzanie, to działanie pod publiczkę i niezgodne z prawem europejskim - mówił Zoll.

d2bu3gn

Zoll odpowiadając na pytanie, czy zaostrzenie kar wpłynie odstraszająco na przyszłych przestępców, odpowiedział, że funkcją prawa karnego nie jest odstraszanie tylko integracja społeczeństwa wokół pewnych wartości.

Jak powiedział Zoll, w Polsce miejsc w więzieniach jest na 70 tys. osób, karę pozbawienia wolności odbywa 89 tys. osób, a kolejnych 50 tys. skazanych czeka na wykonanie wyroku. Gdzie będziemy lokować osoby, które zgodnie z nowymi przepisami będą skazywane na długoletnie kary pozbawienia wolności? - dodał Zoll.

Projektowana nowelizacja kodeksu przewiduje m.in. zaostrzenie kar za najgroźniejsze przestępstwa, a także za rozszerzenie odpowiedzialności karnej wobec osób, które ukończyły 15., a nie ukończyły 17. roku życia. Zmiany dotyczą także m.in. rozszerzenia prawa do tzw. obrony koniecznej.

d2bu3gn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2bu3gn
Więcej tematów