Zoll: niepełnosprawni - niepełnoprawni
Prawa niepełnosprawnych nie są w Polsce przestrzegane - uważa Rzecznik Praw Obywatelskich prof. Andrzej Zoll. Najgorzej żyje się osobom z niepełnosprawnością intelektualną.
Podczas, rozpoczętej we wtorek konferencji pt. "Prawa osób niepełnosprawnych: teoria - praktyka - niezbędne działania", Zoll podkreślał, że w Polsce obowiązuje Karta Praw Osób Niepełnosprawnych. Wiele z jej zapisów ma jednak charakter _ pobożnych życzeń, bo nie są realizowane. _Gdyby były przestrzegane, sytuacja niepełnosprawnych byłaby normalna - powiedział Zoll.
Jako przykład podał nierówne traktowanie przez państwo olimpijczyków sportowych sprawnych i niepełnosprawnych. Ci pierwsi mają prawo ubiegać się o świadczenia pieniężne z budżetu państwa, drudzy - nie. W tej sprawie Rzecznik skierował we wtorek skargę do Trybunału Konstytucyjnego.
Zoll uważa, że nadal nie jest rozwiązana kwestia udziału niepełnosprawnych w wyborach. Lokale wyborcze nie są przystosowane dla wyborców na wózkach. W głosowaniu nie mogą także uczestniczyć osoby przykute do łóżka. RPO zapewnił, że postara się skutecznie działać, by zmniejszyło się pole bezradności.
W Polsce jest ponad 4 mln osób niepełnosprawnych. 250 tys. to osoby niepełnosprawne intelektualnie, z różnymi rodzajami upośledzenia umysłowego - powiedziała Krystyna Mrugalska z Polskiego Stowarzyszenia Na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym. Jej zdaniem, ta grupa chorych jest wyjątkowo dyskryminowana przez społeczeństwo. (reb)