Zobaczysz ją w ciemne, bezksiężycowe noce
Bezksiężycowe noce na przełomie sierpnia i września to dobry okres na obserwacje planety karłowatej Ceres - poinformował dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.
24.08.2011 | aktual.: 24.08.2011 09:34
Jak wyjaśnił naukowiec, Ceres to największe ciało głównego pasa planetoid rozciągającego się pomiędzy orbitami Marsa i Jowisza. Do 24 sierpnia 2006 roku uznawana była za planetoidę. Od tej daty, zgodnie z nową nomenklaturą Międzynarodowej Unii Astronomicznej, (1) Ceres stała się planetą karłowatą.
Ceres porusza się wokół Słońca w środku głównego pasa planetoid. Właśnie teraz zbliża się do punktu, w którym od Słońca będzie ją dzielić najmniejsza odległość, przez co trafiają się dobre warunki do jej obserwacji.
W sierpniu blask tej karłowatej planety rośnie i można ją bez problemów dostrzec przez niewielką lornetkę.
- Pod koniec sierpnia i na początku września, kiedy łatwo ją dojrzymy ze względu na ciemne i bezksiężycowe noce, Ceres świeci na tle gwiazd z konstelacji Wieloryba. Najlepsze warunki do obserwacji tego ciała występują około północy, kiedy góruje ono na wysokości około 20 stopni nad południowym horyzontem - dodał dr Olech.