Trwa ładowanie...

Zobacz najlepsze polskie zdjęcie 2009 roku

Fotografia Tomasza Tomaszewskiego przedstawiająca mieszkające na Górnym Śląsku dziewczynki obsypujące się płatkami kwiatów po przejściu procesji Bożego Ciała otrzymała Grand Prix w konkursie Grand Press Photo. Jednym z laureatów konkursu został fotoreporter Polskiej Agencji Prasowej.

Zobacz najlepsze polskie zdjęcie 2009 rokuŹródło: PAP, fot: Paweł Supernak
d2vh8nk
d2vh8nk

Wyniki Grand Press Photo ogłoszono w Warszawie.

Nagrodzone Grand Prix zdjęcie Tomaszewskiego ("National Geographic Polska") jest częścią fotoreportażu, który autor zrealizował na Górnym Śląsku od kwietnia do sierpnia 2009 roku. Tomaszewski mówił, że chciał pokazać ten region jako miejsce, w którym etos pracy i rytuały codziennego życia są wciąż żywe, widoczne i barwne.

- Chcieliśmy wybrać zdjęcie, które może zaskoczyć, nie będzie jednoznaczne, może sprowokować do myślenia. (...) Powiedziano mi, że miejsce, w którym wykonano zdjęcie, jest miejscem raczej smutnym, ponurym. Zachwyciło mnie, że fotografowi udało się tam znaleźć radość w życiu codziennym tych ludzi - uzasadnił decyzję jury konkursu jego przewodniczący, Finbarr O'Reilly, fotoreporter Reutersa, pracujący na co dzień w Afryce, laureat World Press Photo w 2006 roku.

d2vh8nk

Cykl zdjęć Tomaszewskiego z Górnego Śląska zdobył także I nagrodę dla najlepszego fotoreportażu w kategorii "Życie codzienne". II nagrodę w tej kategorii zdobył fotoreporter Polskiej Agencji Prasowej - Andrzej Grygiel. Jego czarno-biały cykl zdjęć dokumentuje warsztaty tańca dla niepełnosprawnych.

W sekcji zdjęć pojedynczych, w kategorii "Wydarzenia", I miejsce zajął Tomasz Woźny, autor fotografii pokazującej ofiary trzęsienia ziemi na Haiti i ich masowe groby.

W sekcji "Życie codzienne" zwyciężyła fotografia Damiana Kramskiego ("Gazeta Wyborcza Trójmiasto") przedstawiająca polskich żołnierzy w Afganistanie, którzy po przyjeździe tam na misję na kilku metrach kwadratowych organizują sobie prowizoryczny dom.

Tomasz Kamiński z poznańskiego oddziału "Gazety Wyborczej" otrzymał I nagrodę w kategorii "Ludzie". Bohaterką jego zdjęcia jest pani Ewa - była prostytutka. Gdy zrezygnowała ze swej profesji, alfons z dwoma kolegami oblał ją kwasem. Na zdjęciu widać jej poranione ciało, wymagające wielu operacji plastycznych.

d2vh8nk

I miejsce w kategorii "Sport" zajęła Katarzyna Mirczak, autorka zdjęcia dokumentującego mistrzostwa świata w pływaniu osób niepełnosprawnych w Brazylii. W kategorii "Przyroda" I nagrodą uhonorowano Jacka Świerczyńskiego ("Dziennik Wschodni") za zdjęcie pokazujące bezdomne psy w schronisku dla zwierząt w Białej Podlaskiej.

W sekcji fotoreportaży I nagrodę w kategorii "Wydarzenia" odebrał Damian Kramski ("Gazeta Wyborcza Trójmiasto"), który na swoich zdjęciach uwiecznił opustoszałe hale Stoczni Gdynia kilka miesięcy po jej zamknięciu i zwolnieniu kilku tysięcy ludzi.

Maciek Nabrdalik (VII Mentor Program) odebrał nagrodę w kategorii "Ludzie" za cykl czarno-białych portretów byłych więźniów obozów koncentracyjnych m.in. KL Auschwitz i KL Buchenwald.

d2vh8nk

Tomasz Gudzowaty (Fundacja Yours Gallery) został doceniony za cykl fotografii z Indii pokazujących grupę nastolatków, mieszkańców slumsów pracujących na co dzień w klubie golfowym jako pomocnicy, podczas rozgrywania własnych turniejów golfa. Używają ono plastikowych piłek i kijów wykonanych samodzielnie z prętów, do gry wykorzystują każdy dostępny teren.

I nagrodę w kategorii "Przyroda" otrzymał Dariusz Bógdał (Film, Art & Tourism Police) za serię fotografii pokazujących z lotu ptaka m.in. wysypiska śmieci. Widziane z daleka śmieci układają się w kolorowe, faliste wzory.

d2vh8nk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2vh8nk
Więcej tematów