Znikające plaże i ginące krajobrazy. Polacy mają potężne obawy
Niemal połowa Polaków uważa, że przez globalne ocieplenie jakość naszego życia drastycznie spadnie w perspektywie kilkunastu lat. Według sondażu IBRiS spodziewamy się, że jedną z konsekwencji może być zniszczenie polskiego wybrzeża i trudniejsza sytuacja nadmorskich miast i miasteczek. Wpływ zmian klimatycznych na kurorty to jeden z tematów Horyzontu IBRiS w Jastrzębiej Górze, w którym udział bierze Wirtualna Polska.
O wpływie zmian klimatycznych na polskie kurorty wakacyjne rozmawiali Roman Kużel, burmistrz gminy Władysławowo oraz prof. Mirosław Miętus, klimatolog, wiceszef IMGW. Dyskusję na nadmorskiej scenie Horyzontu IBRiS moderował dziennikarz Wirtualnej Polski Patryk Michalski. Rozmowę zaczęliśmy od prezentacji wyników sondażu, z którego wynika, że Polacy wierzą, iż globalne ocieplenie odpowiada za anomalie pogodowe.
Na pytanie "czy wierzy Pan/Pani, że globalne ocieplenie odpowiada za anomalie pogodowe w Polsce (takie jak gwałtowne i silne burze, trąby powietrzne i upały)?" odpowiedź twierdzącą łącznie wybrało 67 proc. (decydowanie tak- 30,3 proc., raczej tak - 36,7 proc.). Przeciwnego zdania jest 14,9 proc. (raczej nie – 9,6 proc., zdecydowanie nie – 5,3 proc.). Odpowiedź "nie wiem" wskazało 18,1 proc. pytanych.
Według wskazań Polacy nie mają wątpliwości, że zmiany klimatu stanowią zagrożenie dla naszego życia i zdrowia. Na pytanie o tę kwestię 23,7 proc. respondentów odpowiedziało "zdecydowanie tak", a 36,4 proc. "raczej tak", co łącznie daje 60,1 proc. głosów. Przeciwnego zdania jest łącznie 19, 4 proc. pytanych ( raczej nie –13,3 proc., zdecydowanie nie – 6,1 proc.). Odpowiedź nie wiem wskazało 20,5 proc. osób.
W rozmowie z gośćmi sprawdzamy, na ile odczucia Polaków i spodziewane pogorszenie jakości życia ze względu na zmiany klimatyczne pokrywa się z przewidywaniami ekspertów. Pytamy, czy i w jaki sposób nadmorskie kurorty próbują niwelować możliwe konsekwencje i czy mają gotowe strategie na wiele lat. W jakiej perspektywie zmiany klimatyczne mogą odmienić Bałtyk, jaki znamy i co to oznacza dla kolejnych pokoleń – to kolejne pytania, na które szukaliśmy odpowiedzi w Jastrzębiej Górze.