Znany malarz pracują nad nową "Bitwą pod Grunwaldem"
Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie kupiło kolekcję 82 obrazów znanego współczesnego malarza i grafika - Edwarda Dwurnika. Prawdopodobnie jest to największy zbiór prac tego artysty w kraju.
31.10.2009 | aktual.: 31.10.2009 11:25
Kustosz olsztyńskiego muzeum Grażyna Prusińska zdradziła, że wie, iż Dwurnik obecnie pracuje nad "Bitwą pod Grunwaldem". - To nas bardzo interesuje, bo w przyszłym roku robimy wiele wystaw związanych z 600. rocznicą tej bitwy - powiedziała.
Zakupione prace Dwurnika kosztowały 165 tys. zł. - To jest naprawdę ewenement, że do jednego miejsca, akurat do Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, trafia cała kolekcja, licząca 82 prace Edwarda Dwurnika - powiedziała kustosz.
Prusińska dodała, że zakupione prace powstały na przestrzeni 30 lat - od lat 70. XX wieku po rok 2000. - Są to, więc dzieła mówiące w pełni o jego twórczości, ale też bardzo ważne z innego powodu - a mianowicie są to prace, na których można się uczyć historii Polski współczesnej i z tego punktu widzenia ten zakup jest dla nas bardzo ważny - podkreśliła kustosz.
Zakupioną kolekcję Prusińska osobiście wybrała na wystawę prezentowaną w 2002 roku w galerii na strychu olsztyńskiego zamku. Muzeum podpisało z artystą umowę, która pozwalała zatrzymać tę kolekcję na dłużej, dzięki czemu następnie była prezentowana w zamkowej galerii w Reszlu, a także wypożyczana placówkom spoza regionu np. Zamkowi Książąt Pomorskich w Szczecinie czy miastu Radzymin, gdzie urodził się Dwurnik.
Edward Dwurnik jest jednym z najbardziej znanych współczesnych polskich malarzy i grafików. Słynie m.in. z wielkiej liczby namalowanych prac (około 4 tys.), z których każda jest numerowana.
- Dwurnik pracuje tworząc jednocześnie wiele prac, ma w różnych miejscach pracowni rozpięte płótna, a poza tym jest bardzo systematyczny i bardzo pracowity - powiedziała Prusińska.
Zakupiona kolekcja obrazów Edwarda Dwurnika na razie znajduje się w muzealnych magazynach, ale Prusińska zapewniła, że przygotowuje katalog kolekcji i ma plany związane z kolejną publiczną prezentacją tych prac.
Muzeum Warmii i Mazur kupiło kolekcję Dwurnika przy finansowym wsparciu ministerstwa kultury i samorządu województwa.