PolskaZnamy oficjalnych kandydatów na prezesa IPN

Znamy oficjalnych kandydatów na prezesa IPN

Łukasz Kamiński, Marek Lasota, Kazimierz Wóycicki i Janusz Wrona - to oficjalni kandydaci na stanowisko prezesa Instytutu Pamięci Narodowej.

Przewodniczący Rady IPN prof. Andrzej Paczkowski oficjalnie potwierdził, że do 17 maja właśnie oni zgłosili się do konkursu na stanowisko prezesa. Wakat trwa od 10 kwietnia 2010 r., gdy dotychczasowy prezes Janusz Kurtyka zginął w katastrofie smoleńskiej.

Termin zgłoszeń minął już w zeszłym tygodniu, ale Rada nie ogłaszała oficjalnie, kto chce się ubiegać, argumentując, że kolejne aplikacje mogą jeszcze wpłynąć pocztą (data stempla nie mogła być późniejsza niż 12 maja).

Wszyscy kandydaci to historycy. Dr Łukasz Kamiński (rocznik 1977) jest szefem Biura Edukacji Publicznej IPN, powołanym przez Kurtykę w 2009 r. Dr Marek Lasota (rocznik 1960), to opozycjonista z PRL, autor książki pt. "Donos na Wojtyłę" - o jego inwigilacji przez SB; od 2007 r. jest szefem krakowskiego oddziału IPN; wcześniej był posłem z listy Porozumienia Centrum i radnym sejmiku małopolskiego w klubie PO. Dr Kazimierz Wóycicki (rocznik 1949), to opozycjonista z PRL, był szefem szczecińskiego oddziału IPN, wcześniej był m.in. naczelnym "Życia Warszawy". Dr hab. Janusz Wrona (rocznik 1953) jest naukowcem Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie; kierował komisją powołaną przez abp. Józefa Życińskiego ds. zbadania inwigilacji KUL i prześladowań przez SB duchowieństwa w archidiecezji lubelskiej.

Publiczne przesłuchania kandydujących, którzy spełnią wymogi formalne, mają odbyć się 30-31 maja. Kandydaci będą wtedy przedstawiać koncepcje kierowania IPN oraz plany jego działania i rozwoju. Potem Rada IPN ma wyłonić w tajnym głosowaniu, bezwzględną większością głosów, jednego kandydata. Na 5-letnią kadencję ma go powołać sejm, za zgodą senatu, zwykłą większością głosów. Jeśli kandydata nie udałoby się wybrać, rozpisany zostanie nowy konkurs.

Zgodnie z ustawą prezesem IPN może być obywatel polski, spoza członków Rady, wyróżniający się "wysokimi walorami moralnymi oraz wiedzą przydatną w pracach Instytutu"; niekarany; który nie był agentem ani oficerem służb specjalnych PRL oraz nie ma związków z obecnymi służbami specjalnymi RP; nie jest też członkiem partii politycznej czy związku zawodowego i nie prowadzi "działalności publicznej niedającej się pogodzić z godnością jego urzędu". Do konkursu może przystąpić osoba, która ma wykształcenie wyższe z tytułem naukowym, doświadczenie na stanowisku kierowniczym; zna problematykę IPN i odpowiednich ustaw i choć jeden język obcy.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (24)