Znamy już program VIII edycji Warszawy Singera
Premiera spektaklu na podstawie "Szatana w Goraju" Isaaca Bashevisa Singera w reż. Michała Zadary oraz koncert zespołu klezmerskiego Groove Headz z Austrii znalazły się w programie tegorocznego Festiwalu Warszawa Singera.
VIII edycja Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera odbędzie się od 27 sierpnia do 4 września w Warszawie. Organizatorem festiwalu jest Fundacja Shalom.
W organizację festiwalu włączy się po raz pierwszy prawobrzeżna Warszawa - w klubach zagrają młodzi awangardowi artyści inspirujący się kulturą żydowską, w praskich klubokawiarniach serwowana będzie kuchnia żydowska, a dzieci wspólnie z rodzicami będą mogły wziąć udział podwórkowych zabawach.
Festiwal zainauguruje premierowy spektakl na podstawie "Szatana w Goraju" I.B. Singera, w reżyserii Michała Zadary, przygotowany przez Teatr Żydowski w Warszawie oraz koncert zespołu klezmerskiego Groove Headz z Austrii pt. "Wisła szepcze po żydowsku" na barce "Herbatnik" w Porcie Czerniakowskim.
Uroczystym otwarciem festiwalu będzie koncert światowej sławy kantora Josepha Malovanego (USA) z chórem towarzyszącym z Synagogi pod Białym Bocianem we Wrocławiu w niedzielę, 28 sierpnia, w Synagodze im. Nożyków na ulicy Twardej.
Tradycją festiwalu są występy wybitnych artystów polskich, którzy czerpią inspiracje z muzyki żydowskiej. Podczas tegorocznej edycji z repertuarem żydowskim wystąpi Anna Maria Jopek, która zagra z zespołem klezmerskim KROKE w Teatrze Żydowskim.
W programie festiwalu znajdzie się także spektakl klezmerski "The Night in The Old Marketplace". Twórcą projektu i jednym z wykonawców jest Frank London, nowojorski trębacz, dyrygent i kompozytor, zdobywca nagrody Grammy w kategorii Contemporary World Music za album "Wonder Wheel". Towarzyszyć mu będą znakomitości międzynarodowej sceny klezmerskiej, m.in. Aaron Alexander i Lorin Sklamberrg.
Gośćmi tegorocznego festiwalu będą też muzycy The Ger Mandolin Orchestra z San Francisco, zespołu będącego rekonstrukcją przedwojennej orkiestry mandolinistów z Góry Kalwarii. Koncerty odbędą się w Warszawie i w Górze Kalwarii.
Jako wydarzenie artystyczne tegorocznego festiwalu zapowiadany jest uroczysty koncert "Stempeniu" do muzyki Dova Seltzera w wykonaniu Orkiestry Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera pod dyrekcją Bogusława Davidova z narracją Zbigniewa Zamachowskiego. Tytułowy bohater to klezmer i wirtuoz skrzypiec.
Na festiwalu gościć będzie wielu artystów polskich i zagranicznych. Koncert zagra m.in. Ben Zimet - legendarny bard francuski, o polskich korzeniach, śpiewający w jidysz oraz po francusku.
Na ulicy Próżnej oraz Placu Grzybowskim po raz kolejny pojawią się żydowskie kawiarnie oraz winiarnie. Jak co roku otwarty zostanie Klub Miłośników Kultury Żydowskiej, w którym będzie można wziąć udział w spotkaniach z artystami i pisarzami czy w warsztatach języka jidysz. W piątkowy wieczór na stołach rozstawionych na Placu Grzybowskim zapłoną świece, a dyrektor i twórczyni festiwalu Gołda Tencer zaprosi publiczność festiwalu do wspólnego świętowania wieczoru szabasowego.