Trwa ładowanie...
dcvbnip
13-07-2012 08:26

"Znajdziemy rozwiązanie, które będzie dobre dla finansowania Kościołów"

- Na pewno znajdziemy rozwiązanie, które będzie dobre systemowo dla finansowania Kościołów - mówił w "Sygnałach Dnia" minister administracji i cyfryzacji Michał Boni.

dcvbnip
dcvbnip

Chodzi o rządową propozycję likwidacji Funduszu Kościelnego i wprowadzenia w zamian możliwości odpisu 0,3 proc. podatku dochodowego na rzecz Kościołów i związków wyznaniowych.

- Pod koniec wakacji siądziemy do rozmów i znajdziemy korzystne rozwiązanie dla finansowania Kościoła, ale zarazem będziemy chcieli przenieść punkt ciężkości na decyzję obywateli - mówił Michał Boni.

Według episkopatu odpis tego podatku jest za niski. Strona kościelna chce, by oscylował między 1 a 0,5-0,6 proc. podatku. Rząd nie wyraża zgody na takie rozwiązanie.

Minister administracji i cyfryzacji Michał Boni zaproponował w czerwcu przedstawicielom episkopatu harmonogram okresu przejściowego po likwidacji Funduszu Kościelnego. Został on przedstawiony także mniejszym kościołom i związkom wyznaniowym. Harmonogram zakłada, że państwo przez cztery lata będzie wyrównywało różnicę pomiędzy kwotą z odpisu podatkowego a wysokością obecnej dotacji.

dcvbnip

Zespoły konkordatowe są zgodne w trzech sprawach. Jest porozumienie zakładające, że zostanie sporządzona umowa pomiędzy rządem a episkopatem, która będzie podstawą do rozwiązania kwestii finansowych i punktem wyjścia do przygotowania ustawy.

Zgodzono się też co do potrzeby transparentnego rozliczenia działalności Funduszu Kościelnego. Porozumienie osiągnięto również w sprawie konieczności przedstawienia negatywnych skutków ustawy z 1950 roku o przejęciu przez państwo dóbr martwej ręki, poręczeniu proboszczom posiadania gospodarstw rolnych i utworzeniu Funduszu Kościelnego. Ustawę, która nadal obowiązuje, podpisali: Bolesław Bierut i Józef Cyrankiewicz. Zarówno strona kościelna jak i rządowa chcą przedstawić bilans funkcjonowania tej ustawy. Obydwie strony uważają, że powinna ona przestać obowiązywać.

Większość Kościołów i związków wyznaniowych, podobnie jak Kościół katolicki, domaga się zwiększenia wysokości odpisu podatkowego. Proponują także utworzenie międzykościelnego zespołu ekspertów oraz stopniową likwidację Funduszu, tak by mniejsze Kościoły i związki wyznaniowe nie poniosły uszczerbku finansowego.

Zmianę modelu finansowania Kościoła zapowiedział w expose premier Donald Tusk. Obecnie z Funduszu Kościelnego pokrywane są ubezpieczenia duchownych, którzy nie mają umów o pracę, m.in. misjonarzy i zakonników zakonów kontemplacyjnych. Fundusz finansuje też działalność charytatywną, oświatowo-wychowawczą, remonty i konserwacje zabytków sakralnych oraz utrzymanie wydziałów teologicznych na wyższych uczelniach. Działa na rzecz wszystkich Kościołów i związków wyznaniowych. W 2011 r. na Fundusz Kościelny rząd przekazał 89 mln zł.

Fundusz Kościelny został powołany na mocy ustawy z 20 marca 1950 roku o przejęciu przez państwo dóbr martwej ręki, poręczeniu proboszczom posiadania gospodarstw rolnych i utworzeniu Funduszu Kościelnego.

dcvbnip
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dcvbnip
Więcej tematów