Trwa ładowanie...
d1pdpr6
czas
31-03-2002 05:00

Zmieniamy czas zimowy na letni

W nocy z soboty na niedzielę przestawiamy nasze zegary na czas letni. O godzinie 2.00 przesuniemy wskazówki zegarków na godzinę 3.00. Spać będziemy więc o godzinę krócej.

d1pdpr6
d1pdpr6

Fizjolog, profesor Krzysztof Kwarecki z Centralnego Instytutu Ochrony Pracy powiedział w sobotę w Polskim Radiu, że wystarczy kilka dni, by nasz zegar biologiczny przestawił się na nowy czas. Podkreślił, że zegar biologiczny człowieka i tak codziennie musi się przestawiać.

W organizmie człowieka działa specjalny mechanizm, który podlega codziennej korekcie, jaką jest naturalne światło. Taką specjalną rolę pełni część komórek nerwowych. Jeszcze do niedawna nie było wiadomo, po co te komórki istnieją, odkryto je dopiero w ostatnich miesiącach.

Przy pomocy wzroku bodźce świetlne przekazywane są do mózgu. Niewielki fragment tej drogi kończy się w podwzgórzu i tam ma jedno tylko zadanie - przekazać informacje, że zmieniła się faza światła - że skończyła się noc i jest widno.

Profesor Kwarecki ostrzegł, że według badań brytyjskich, w ciągu pierwszych dwóch tygodni po zmianie czasu wzrasta liczba wypadków drogowych.

d1pdpr6

Podział na czas letni i zimowy datuje się niemal od początku wieku. Pierwszą zmianę czasu wprowadzono w 1915 roku po wyjściu Rosjan z Warszawy i zajęciu jej przez Niemców. Czas warszawski skorygowano wówczas z berlińskim.

Zmiana czasu obowiązywała w czasie I wojny światowej, w okresie II Rzeczpospolitej i podczas II wojny światowej. W powojennej Polsce czas letni był wprowadzany w latach 1957-1964 oraz ponownie od 1977 roku. Obowiązywał on jednak miesiąc krócej niż w krajach Europy Zachodniej.

Przejście z czasu zimowego na letni pozwala na "przedłużenie" zegarowego dnia o godzinę. Ma to ma duże znaczenie dla gospodarki głównie ze względu na zmniejszenie zapotrzebowania na energię elektryczną.

Obecnie czas letni jest wprowadzany także ze względu na integrację Polski z krajami Unii Europejskiej, w których obowiązuje zmiana czasu. (mag)

d1pdpr6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1pdpr6
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj