Trwa ładowanie...

Zmienią Janowi Pawłowi II głowę i płaszcz

Władze Rzymu ogłosiły, że rozpoczynają się prace mające na celu korektę powszechnie krytykowanego i uznanego za szpetny pomnika Jana Pawła II, który stoi przed dworcem Termini. Zmieniona zostanie głowa, płaszcz i podstawa ogromnego monumentu.
Share
Kontrowersyjny pomnik papieża Jana Pawła II
Kontrowersyjny pomnik papieża Jana Pawła IIŹródło: AFP, Fot: Filippo Monteforte
d2dkz97

Pomnik autorstwa włoskiego artysty Oliviero Rainaldiego został odsłonięty 18 maja zeszłego roku, a zatem tuż po beatyfikacji papieża i od początku wywołuje polemiki. Zgłoszono również żądania jego natychmiastowego usunięcia, za czym opowiadało się nawet ministerstwo kultury Włoch. Ostatecznie komisja, powołana przez władze Wiecznego Miasta do oceny monumentu uzgodniła z autorem, że poprawi on swe dzieło zgodnie z przedstawionymi przez nią wskazówkami.

Poinformowano, że poprawa wyglądu ponad 5-metrowej statuy nie zostanie sfinansowana z kasy miejskiej, lecz przez fundację, która była jej sponsorem.

W ostatnim czasie pomnik, krytykowany za brak podobieństwa do Jana Pawła II i nazywany wręcz "stróżówką" ze względu na ułożenie płaszcza, uległ jeszcze dodatkowo częściowemu zniszczeniu, co wytłumaczono pośpiechem przy jego odlewaniu. Największemu zniszczeniu uległa patyna. Ona również wymaga teraz poprawki.

d2dkz97

Podziel się opinią

Share
d2dkz97
d2dkz97
Więcej tematów