Zmiany ws. zapory na granicy. Prace już się rozpoczeły
Powstały nowe plany ws. granicy polsko-biołoruskiej. Jak przekazał wiceszef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Czesław Mroczek, chodzi o wyeliminowanie słabości bariery fizycznej i elektronicznej.
W środę, 20 marca, miało miejsce posiedzenie dwóch połączonych komisji - obrony narodowej oraz administracji i spraw wewnętrznych. Podczas tego spotkania omówiono kwestie związane ze stanem wschodniej granicy Polski i jej przygotowaniem do obrony przed presją migracyjną ze strony Białorusi i Rosji, podał "Super Express".
Czesław Mroczek zwrócił uwagę na fakt, że mimo obecnych zabezpieczeń, nielegalne przekroczenia granicy nadal się zdarzają. W związku z tym podjęto decyzję o rozbudowie i uszczelnieniu zapory. Mroczek podkreślił, że prace nad tym projektem już trwają, a do ich realizacji zaangażowane są zewnętrzne ośrodki naukowo-techniczne, które mają ocenić możliwe rozwiązania.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Gorąco na granicy. Migranci zaatakowali polskich strażników
Dodatkowe fundusze na obronę
Granica z Białorusią i Rosją jest stale monitorowana przez patrole piesze i pojazdowe, a nawet z powietrza. W celu lepszego zabezpieczenia, zdecydowano się na zwiększenie liczby patrolujących funkcjonariuszy i na zakup nowego sprzętu.
- Obecnie bezpośrednio w ochronie granicy państwowej na wymienionych odcinkach uczestniczy ponad 3 tys. funkcjonariuszy Straży Granicznej - powiedział.
Unia Europejska przeznacza 44 miliony złotych na dofinansowanie bariery, podał "Super Express". Komisja Europejska podjęła także dezycję o przeznaczeniu dodatkowo 2 mld euro na ten cel. Polska będzie się ubiegać, aby jak największa kwotę z tej sumy.
Czytaj także:
Źródło: Super Express